W 20. rocznicę śmierci wspominamy Mariana Masłonia. Ten wybitny piłkarz, jeden z najlepszych w historii Klubu, przez wiele lat pełnił funkcję kapitana drużyny. Jako pierwszy Zagłębiak zagrał w reprezentacji Polski.
Na zdjęciu: Mecz Norwegia – Polska 0-0 w 1956 r. Marian Masłoń stoi piąty od lewej.
Foto: https://polska-pilka.pl/
Marian Lucjan Masłoń (ur. 11 lutego 1930 w Sosnowcu, zm. 11 grudnia 2004 w Sosnowcu) piłkarz (obrońca), reprezentant Polski w piłce nożnej, trener I klasy, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Zagłębia Sosnowiec i propagator futbolu wśród zagłębiowskiej młodzieży.
Karierę obrońcy rozpoczynał w 1945 w RKU Sosnowiec. W 1949 trafił do kadry seniorów sosnowieckiej Stali, następczyni RKU. Od 1951 odbywał służbę wojskową jako piłkarz OWKS Kraków (obecnie WKS Wawel Kraków), z którą to drużyną wywalczył awans do pierwszej ligi. W 1953 powrócił do rodzinnego miasta. Od 1955 kapitan sosnowieckiej drużyny.
Szczytem jego kariery były w 1956 dwukrotne występy, jako pierwszego zagłębiowskiego zawodnika, w reprezentacji Polski (w meczach z Norwegią i Bułgarią). Kontuzjowany w 1959 zmuszony został zakończyć karierę piłkarską oficjalne pożegnanie nastąpiło w 1960. W latach 1967-1977 trenował sosnowiecką drużynę rezerw i zespoły młodzieżowe, a w 1979 został asystentem I trenera. W latach 1984-1994 był koordynatorem sekcji młodzieżowej.
Na zdjęciu: pierwszy z lewej Marian Masłoń
Podpora drużyny, bronił dostępu do sosnowieckiej bramki nad wyraz skutecznie, zgodnie z obowiązującymi regułami gry. Jako etatowy obrońca (i często kapitan), dwukrotnie ze Stalą awansował do ekstraklasy (1954 i 1959) oraz zdobył wicemistrzostwo Polski (1955).
Dwa razy zagrał w wymarzonej kadrze narodowej, przez co został pierwszym reprezentantem w historii Zagłębia, ponadto 4 razy wystąpił w kadrze B. Po przedwczesnym zakończeniu kariery sportowej (z powodu kontuzji) na długie lata poświęcił się w Zagłębiu pracy szkoleniowej, głównie młodzieży i rezerw. Kilkakrotnie był też asystentem w I – ligowej drużynie (za kadencji Gałeczki, Strejlaua i K. Szmidta).
Jako piłkarz zadziwiał wysokimi umiejętnościami, ambicją, wolą walki i wysoką kulturą gry. Jako szkoleniowiec wypromował takich zawodników jak Włodzimierz Mazur czy Wojciech Rudy. Jego niespełnionym marzeniem pozostała chęć uczestniczenia w 1956 w olimpiadzie w Melbourne.
Wielce ceniony i zasłużony trener, wychowawca kilku pokoleń zagłębiowskich piłkarzy, m. in Rudego, Mazura, Jędrasa, Luli, Tochela i wielu innych.
Marian Masłoń pochowany został na sosnowieckim cmentarzu przy Alei Mireckiego
Zagłębie S.A, ul. Kresowa 1
41-200 Sosnowiec
Tel/Fax: (32) 299-64-40
E-mail: