2024-05-06 18:00

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 5:2 (2:0). Wreszcie odpalili!

Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 5:2 (2:0). Wreszcie odpalili!

3 września 2023

W 7. kolejce rozgrywek Fortuna 1. Ligi nasi piłkarze pokonali Lechię Gdańsk aż 5:2 (2:0), dając pokaz skuteczności i charakteru piłkarskiego. W końcówce meczu nasz zespół grał z przewagą 2 zawodników, co wykorzystał skrzętnie strzelając kolejne bramki. Brawo drużyna, brawo trener Artur Derbin, który po raz pierwszy poprowadził sosnowiczan po powrocie do naszego Klubu.

Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk 5:2  (2:0)

1:0 Joel Valencia, 17 minuta

2:0 Meik Karwot, 45+4 minuta

3:0 Kamil Biliński, 49 minuta

3:1 Ivan Zhelizko, 76 minuta

3:2 Mateusz Machała, 79 minuta (gol samobójczy)

4:2 Adrian Troć, 88 minuta

5:2 Marek Fabry, 90+2 (rzut wolny)

Zagłębie: Kos – Jończy (78′ Machała), Dalić (55′ Karwot, Bykow – Zielonka (54′ Troć), Rozwandowicz (K), Bonecki, Valencia (78′ Guezen) – Wrzesiński, Biliński (78′ Fabry), Camara.
Trener: Artur Derbin

Lechia: Sarnavskyi – Olsson, Chindris, Zhelizko – Mena, Kapić (71′ Neugebauer), Biegański (46′ Zjawiński), Fernandez (K), Piła (46′ Sypek) – Conrado, Bugaj (71′ Sezonienko).
Trener: Szymon Grabowski

Sędziuje: Sebastian Krasny z Krakowa
Żółte kartki: Bonecki, Bykow – Zhelizko, Conrado, Chindris, Sezonienko, Neugebauer

Czerwone kartki: Ivan Zhelizko (82 minuta – druga żółta za faul), Tomasz Neugebauer (85 minuta – druga  zółta kartka za faul)
Widzów: 7097.

RELACJA LIVE
PROSIMY ODŚWIEŻAĆ STRONĘ!
1’  Wystartowaliśmy. Zagłębie w tym samym składzie, co w ostatnim meczu w Opolu. Chłopaki – powodzenia!

4′  Na połowie Zagłębia głowami zderzyli się Jan Biegański i Nikodem Zielonka. Sędzia przerywa grę i na boisku pojawiają się masażyści obu ekip. bramkarz Lechii. Obaj wrócili do gry, a Zielonka z czepkiem na głowie.

8′ Na mocny strzał lewą nogą zdecydował się Juan Camara. Strzał pod poprzeczkę na rzut rożny sparował bramkarz Lechii.

14′ Uderzenie z rzutu wolnego Maksa Rozwandowicza minimalnie niecelne. Piłka poszybowała obok słupka.

42′ Silne uderzenie Luisa Fernandeza z rzutu wolnego wylądowało na słupku.

Joel Valencia podał na lewe skrzydło do Juana Camary. Hiszpan dograł po ziemi na 7. metr, a Valencia strzałem z bliska pokonał bramkarz Lechii.

20′ Nieudany strzał Nikodema Zielonki, któremu podawał Maks Rozwandowicz.

26′ Żółtą kartkę zarobił Ołeksij Bykow, który złapał za koszulkę jednego z rywali.

34′ Nie pierwsza szarża w polu karnym Zagłębia Camilo Meny. Jego mocne uderzenie pewnie jednak złapał Mateusz Kos.

39′ Piękny rajd po lewej stronie Juana Camary. Szkoda tylko, że jego dośrodkowanie nie trafiło do żadnego z kolegów!

40′ Na uderzenie z 20 metrów zdecydował się Meik Karwot. Piłka uderzona sprzed pola karnego, po zagraniu Joela Valencii ominęła jednak bramkę Lechii.

45+1.  Tym razem rzut wolny sprzed linii pola karnego dla Zagłębia po ręce jednego z graczy Lechii. Piłka po strzale Konrada Wrzesińskiego trafiła jednak w głowę rywala.

Fantastyczne uderzenie Meika Karwota z 20 metrów ląduje pod poprzeczką. Cudownie kończymy pierwszą połowę.

49′ Piękna akcja Zagłębia i mamy 3 bramkę. Po podaniu Bykowa Kamil Biliński strzałem w sam róg zdobywa swojego debiutanckiego gola w naszym klubie.

57′ W doskonałej sytuacji znalazł się Camilo Mena. Jego strzał z bliska obronił Mateusz Kos.Bohdan Sarnavskyi.

65′ Mogło być już 4:0… Po zagraniu Joela Valencii w doskonałej sytuacji był Juan Camara. Jego uderzenie z bliskiej odległości obronił Bohdan Sarnavskyi.

Piekielnie silny strzał Zhelizki trafia w sam róg. Lechia łapie kontakt…

Kolejne trafienie gości w odstępie minut.

Grając z przewagą 2 graczy nasz zespól wyprowadza szybką kontrę, po której Troć trafia idealnie w róg.

5 :2 Marek Fabry, 90+2 (rzut wolny)

Dalszy ciąg festiwalu bramkowego. Tym razem z rzutu wolnego uderzył Marek Fabry, który mocnym strzałem pokonał bramkarza gości.

90+7. Koniec meczu Zagłębia z Lechią. Wygrywamy po raz pierwszy w tym sezonie i to w imponującym stylu, bo 5:2. Chłopcy wreszcie odpalili!

CIEKAWOSTKI Z LAMUSA

* 20 razy oglądaliśmy mecze Zagłębia z Lechią na poziomie Ekstraklasy, 14 razy na poziomie 2 ligi, a raz obie drużyny spotkały się w ramach Pucharu Polski.

• Po raz pierwszy oba zespoły zagrały na poziomie drugiej ligi 16 kwietnia 1950 roku w Gdańsku. Lechia występująca wówczas pod nazwą Budowlani wygrała to historyczne starcie 2:0 (bramki: 54′ Roman Rogocz, 79′ Robert Gronowski (głową). W rewanżu Stal Sosnowiec (obecnie Zagłębie) zwyciężyła wyżej, bo 3:0.

• Na najwyższym szczeblu rozgrywek, po raz pierwszy, oba zespoły zagrały 17 kwietnia 1955 roku. Na stadionie Lechii padł bezbramkowy remis. W rewanżu na stadionie przy Mireckiego, 2:0 wygrali gdańszczanie.