W piątek Zagłębie po raz 80-ty spotka się w lidze z ŁKS-em Łódź. Zapraszając kibiców na ten mecz przygotowaliśmy 10 historycznych spotkań z łodzianami. Poza topową 10-tką przypominamy także fantastyczny mecz z 2005 roku wygrany przez Zagłębie 4:3.
Na zdjęciu: Mecz Zagłębie – ŁKS 1:0 (20 XI 1966). Pierwszy z lewej Zbigniew Myga, w efektownym wyskoku Józef Gałeczka. Z nr. 10 Andrzej Jarosik, z nr 8 Władysław Gzel.
Łódzki Klub Sportowy podobnie jak Ruch Chorzów należy do ligowych rywali, z którym Zagłębie spotykało się najczęściej. Obydwa zespoły zagrają ze sobą w piątek już po raz 80. Prezentujemy krótkie wspomnienie 10 topowych meczach między nimi, które w jakimś stopniu zapadły w pamięć sympatyków zarówno w Sosnowcu jak i w Łodzi.
19.04.1953 Stal Sosnowiec – Włókniarz Łódź 1:0 (1:0)
Pierwszy oficjalny pojedynek drużyn występujących jeszcze pod starymi nazwami w II lidze. Zakończył się wygraną sosnowiczan 1:0 po golu Bernarda Kurzycy. Rozegrany na starym stadionie przy Alei Mireckiego w obecności 8000 widzów.
Oto skład zwycięzców: Dziurowicz – Masłoń, Musiał, Jochemczyk, Woźnica, Muszala, Krajewski (Macuga), Majewski, Kurzyca, Krężel, Szymura.
6.11.1955 Stal Sosnowiec – Włókniarz Łódź 6:2 (4:0)
Kolejna wizyta łodzian w Sosnowcu (w meczu o punkty już w I lidze) nie zakończyła się dla nich pomyślnie. Bezapelacyjne zwycięstwo odniosła będąca w wysokiej formie miejscowa Stal. Wydarzeniem był pierwszy ligowy hat-trick Augustyna Pocwy, który swoje 3 gole strzelił w ciągu 11 minut! Pozostałe bramki zdobyli: Czesław Uznański 2 i Paweł Krężel 1. Dla gości trafili Henryk Szymborski i Władysław Soporek. Po tym meczu beniaminek z Sosnowca zapewnił sobie praktycznie wicemistrzostwo Polski, co było dużym sukcesem. Chociaż była realna szansa na tytuł, gdyby w ostatniej kolejce wygrano z warszawską Legią, ale skończyło się remisem 1:1. Trzon sosnowieckiej drużyny tworzyli: Dziurowicz, Powązka, Masłoń, Musiał, J. Pocwa, Jochemczyk, Poloczek, Głowacki, Majewski, Krajewski, Szymczyk, A. Pocwa, Uznański, Krężel, Wspaniały. Trenerem był Włodzimierz Dudek.
Na zdjęciu: Paweł Krężel (z lewej) w meczu z ŁKS Łódź 1:1 w Sosnowcu (15 IX 1957) atakuje bramkę gości strzeżoną przez Szczurzyńskiego. Foto: Jerzy Bydliński, udostępnił Mirosław Gołąb.
14.08.1958 ŁKS Łódź – Stal Sosnowiec 7:0 (4:0)
Katastrofa zespołu z Sosnowca. Gospodarze całkowicie rozbili dryfującą zasłużenie w kierunku II ligi jedenastkę z Zagłębia. Aż 5 bramek strzelił tego dnia wyborowy snajper Władysław Soporek, a po jednej Robert Grzywocz i Kazimierz Kowalec. Ta sromotna porażka przez długie lata była niechlubnym rekordem najwyższej przegranej w dziejach klubu. Aż do roku 1991, gdy taki sam wynik padł w meczu ze Śląskiem we Wrocławiu.
15.05.1960 ŁKS Łódź – Stal Sosnowiec 1:3 (0:1)
Kwarantanna w II lidze trwała tylko jeden sezon i sosnowiczanie wrócili do ekstraklasy w dobrym stylu. Świadczy o tym pierwsza w historii wygrana w Łodzi, całkowicie zasłużona. Dwa gole zdobył wtedy Antoni Ciszek, jednego Alojzy Fulczyk. Szczególnie pierwsza bramka Ciszka była wyjątkowej urody, gdy jego kapitalny strzał z 30 metrów burzą oklasków nagrodzili łódzcy kibice. Honorowe trafienie dla gospodarzy było zasługą Henryka Szymborskiego. Oto skład Stali: Machnik – Skiba, Śpiewak (Ząbczyński), Komoder, Fulczyk, Jochemczyk, Ciszek, Myga, Uznański, Majewski, Śmiłowski.
25.03.1962 ŁKS Łódź – Zagłębie Sosnowiec 3:3 (3:3)
Bardzo widowiskowy mecz, zwłaszcza w I połowie, gdy padło 6 goli. Dla występującego od dwóch miesięcy pod nową nazwą Zagłębia – dwukrotnie celnie strzelił Reinhold Kosider, raz Andrzej Gaik. Zresztą Kosider miał jakiś patent na łodzian, bo łącznie ich bramkarza w ligowych spotkaniach pokonał aż 6 razy, by latem 1964 roku odejść z Zagłębia właśnie do ŁKS – u. Bramki dla gospodarzy tego dnia zdobyli: Kazimierz Kowalec, Piotr Suski i Bogdan Charbicki. Taki sam rezultat 3:3 (mimo prowadzenia 2:0 do przerwy i później 3:1) zanotowało Zagłębie w Łodzi w dniu 26. 08. 1965 roku, kiedy to 3 bramki Andrzeja Jarosika nie pomogły w odniesieniu zwycięstwa. Remis ełkaesiakom uratowali wtedy: Piotr Suski (2) oraz Jerzy Sadek (1).
9.04.1966 Zagłębie Sosnowiec – ŁKS Łódź 6:0 (2:0)
Zagłębie po ośmiu latach zrewanżowało się ŁKS – owi za wysoką porażkę 0:7. Tym razem zwycięstwo 6:0 (w obecności 15.000 widzów) jest do dzisiaj klubowym rekordem, jeśli chodzi o najwyższą wygraną w I lidze. Przyczynili się do tego niewątpliwie strzelcy bramek: Władysław Gzel i Ginter Piecyk po 2 oraz Józef Gałeczka i Jerzy Pielok po 1. Oto cały skład Zagłębia: Szyguła (78′ Patoła) – Strzałkowski, Bazan, Pielok, Śpiewak, Majewski, Myga, Gałeczka, Gzel, Jarosik (36′ Gręda), Piecyk. Trenerem był Teodor Wieczorek.
11.06.1967 ŁKS Łódź – Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)
Brzemienna w skutki porażka w przedostatniej kolejce spotkań. Zagłębie miało wtedy 1 pkt straty do liderującego Górnika Zabrze i w perspektywie mecz z nim na Stadionie Ludowym w finale sezonu. Przy wygranej w Łodzi szykowało się arcyciekawe widowisko i duża szansa na zdetronizowanie aktualnego mistrza. Niestety, ŁKS okazał się lepszy, wygrywając 2:0 po golach Edwarda Studniorza i Stanisława Stachury. A Zagłębie (pod wodzą najpierw Artura Woźniaka a później Witolda Majewskiego) było bardzo blisko zdobycia tytułu mistrza Polski. Wielkim atutem była wówczas formacja ataku w składzie – Gałeczka, Gzel, Jarosik, Piecyk. Linie defensywne grały najczęściej w ustawieniu: Szyguła – Leszczyński, Bazan, Strzałkowski, Śpiewak. Drugą linię tworzyli – Myga, Pielok, Wąs.
13.10.1971 Zagłębie Sosnowiec – ŁKS Łódź 1:1 (1:1)
Mecz jakich wiele, bez większych emocji. Ale przeszedł do historii klubu z innego powodu, jako że w środku rundy jesiennej węgierski trener Zagłębia – Ferenc Farsang pozwolił zadebiutować w ekstraklasie aż 4 zawodnikom! Byli to: Zdzisław Bomba, Kazimierz Rejdak, Andrzej Kaczewski (strzelił jedynego gola dla Zagłębia) oraz Henryk Szczygieł. Wyrównanie dla ŁKS – u uzyskał Jerzy Sadek. Mecz na Stadionie Ludowym rozpoczęto o godz. 18, a więc w blasku jupiterów, o czym pamiętają tylko najstarsi kibice. To był sezon, gdy Zagłębie po raz czwarty i ostatni wywalczyło tytuł wicemistrza Polski. Wtedy to Andrzej Jarosik zdobył 100 bramkę w I lidze (1:0 ze Stalą Mielec w ostatniej kolejce) i z 98 golami grę w Sosnowcu zakończyła inna klubowa legenda – Józef Gałeczka.
20.09.1975 Zagłębie Sosnowiec – ŁKS Łódź 3:1 (2:1)
Początek sezonu 1975/76 nie należał dla Zagłębia do udanych. Wszystkie cztery wyjazdowe spotkania zakończyły się porażkami. Dwa domowe mecze (rozegrane na stadionie Sarmacji w Będzinie) przyniosły tylko 2 remisy i ostatnie miejsce w tabeli. Z niecierpliwością czekano na przełamanie drużyny i powrót na remontowany od ponad roku Stadion Ludowy. Ten dzień nastąpił właśnie w grze z ŁKS – em. Premierowe bramki w I lidze zdobyli wówczas Zbigniew Sączek i Jerzy Dworczyk, a trzecią swoim byłym kolegom z Łodzi dołożył Edward Maleńki. Jedynego gola dla gości strzelił Marian Galant. Oto skład Zagłębia: Kurowski – Leszczyński, Zuzok, Wiencierz (84′ Z. Wieczorek), Rudy, Z. Sączek, Szaryński, Seweryn, Dworczyk, Narbutowicz, Loska (62′ Maleńki).
3.05.1978 Zagłębie Sosnowiec – ŁKS Łódź 3:1 (3:0)
To był mecz ostatniej kolejki sezonu i dla Zagłębia bardzo ważny. Zdobywca Pucharu Polski sprzed roku i finalista kolejnej edycji (zwycięski finał z Piastem Gliwice odbył się kilka dni później) niespodziewanie znalazł się w poważnych tarapatach, zagrożonych spadkiem do II ligi. Tym bardziej dziwne, iż w składzie figurowali reprezentanci Polski – Kostrzewa, Rudy i Mazur, którzy niebawem zostaną powołani na Finały Mistrzostw Świata w Argentynie. Ale na szczęście mecz ostatniej szansy został wygrany. Rozstrzygnięcie zapadło już w I połowie, gdy goście bardziej myśleli… o wakacjach, niż o grze. Bramki zdobyli: Włodzimierz Mazur, Wojciech Rudy (znakomity strzał z rzutu wolnego) oraz Władysław Szaryński. Strzelcem gola dla łodzian był Witold Nowak. Wcześniej, w I rundzie Zagłębie wygrało w Łodzi 2:1, po bramkach Jerzego Dworczyka i Marka Jędrasa, który strzałem z 30 metrów pokonał reprezentacyjnego bramkarza – J. Tomaszewskiego. Dla ŁKS – u trafił Henryk Miłoszewicz. Trenerem Zagłębia był Józef Gałeczka.
W późniejszych latach nie brakowało zaciętych i emocjonujących pojedynków pomiędzy Zagłębiem i ŁKS Łódź. Przykładem niech będzie np. wygrana ŁKS w Łodzi 3:2 (3.11.1979) – trzy gole zdobył Miłoszewicz oraz Mazur i Mikołajów dla pokonanych, a także mecz w II lidze, rozegrany 9.04.2005 w Sosnowcu i zakończony zwycięstwem Zagłębia 4:3 (bramki: Zubanović, Lachowski, Wolański i Malinowski oraz Kłus, Niżnik i Nuckowski dla gości). Miejmy nadzieję, że osiemdziesiąta ligowa konfrontacja przyniesie sympatykom obu zespołów wiele wrażeń i emocji.
JACEK SKUTA
Na zdjęciu: Mecz ŁKS Łódź – Zagłębie 1:2 (27.04.1983). Piłkarze Zagłębia w ciemniejszych koszulkach, od lewej z nr 10 – Karol Kordysz, przodem kapitan Janusz Koterwa, zasłonięty Krzysztof Tochel. W białym stroju Ryszard Robakiewicz (przodem), fot. Norbert Świderek.
Zagłębie S.A, ul. Kresowa 1
41-200 Sosnowiec
Tel/Fax: (32) 299-64-40
E-mail: