DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-03-03 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Futbol Retro. 41 lat temu Zagłębie po raz ostatni wygrało w Gdyni

Futbol Retro. 41 lat temu Zagłębie po raz ostatni wygrało w Gdyni

19 lipca 2022

W najbliższą sobotę nasi piłkarze zmierzą się w wyjazdowym spotkaniu z Arką. W ramach Futbolu Retro przypominamy niezwykły mecz tych drużyn w Gdyni, gdzie sosnowiczanie nie wygrali już 41 lat!

 

Zdjęcie udostępnił Mirosław Gołąb.

Po raz ostatni piłkarze Zagłębia wygrali z Arką na jej boisku w rundzie jesiennej sezonu 1981/82. Przypominamy kulisy tego spotkania, którego niekwestionowanym bohaterem był Marek Bęben, legendarny bramkarz sosnowiczan.

29 sierpnia 1981 r. podopieczni Kazimierza Szmidta rozegrali bardzo dobre spotkanie z Arką, wygrywając na jej stadionie 1:0, po golu Krzysztofa Tochela w 34 minucie.

– Już nie pamiętam szczegółów, ale to był z pewnością ciężki mecz, który wygrał nam Marek Bęben. Jego kapitalne interwencje pozwoliły nam zwyciężyć w Gdyni. Mam nadzieję, że nasi następcy po tak długiej przerwie ponownie wygrają z Arką na wyjeździe. Tego im życzę – mówi autor jakże cennego gola, który w późniejszych latach był szkoleniowcem Zagłębia.

Tochel mieszka teraz i pracuje we Francji, jednak jak tylko pojawi się w Sosnowcu obowiązkowo melduje się na Stadionie Ludowym.

– Po wygranej 1:0 z Arką w Gdyni i trafieniu Krzysztofa Tochela (ale bohaterem był sosnowiecki bramkarz. ,,Bili jak w… Bęben i przegrali” – to był tytuł w katowickim Sporcie), Zagłębie zameldowało się w ścisłej czołówce tabeli. Kibice zaczęli powracać na trybuny Stadionu Ludowego – to fragment tekstu książki Jacka Skuty o historii piłki nożnej w Zagłębiu Sosnowiec. Mecz w Gdyni musiał być bardzo ważnym wydarzeniem w historii Zagłębia, skoro znalazł się we wspomnianej książce.

A wracając do wyjazdowej potyczki z Arką, która miała swoją niezwykłą historię, to warto pamiętać, że nie byłoby tego cennego zwycięstwa, gdyby nie znakomita postawa między słupkami Marka Bębna. Jego wyczyny w bramce Zagłębia nie pozostały niezauważone przez dziennikarza Sportu, który za ten mecz wystawił mu najwyższą notę, czyli 10.

Już dokładnie nie pamiętam tego meczu, ale kibice dość często wspominają mi o nim. Udało mi się wybronić wszystkie strzały zawodników Arki i wracaliśmy do Sosnowca ze zwycięstwem. Mam nadzieję, że moi następcy wreszcie wygrają w Gdyni. Czas zmienić historię – dowodzi Marek Bęben.

Dodajmy, że sezon 1981/82 Zagłębie zakończyło na 9 pozycji, natomiast Arka ukończyła rozgrywki I ligi (obecnie ekstraklasa) na miejscu spadkowym.

Stoją od lewej: Zbigniew Myga (asystent trenera), Andrzej Łakomiec, Jerzy Zarychta, Jan Urban, Janusz Koterwa, Marek Bęben, Krzysztof Słabik, Wojciech Rudy, Waldemar Miska, Mirosław Makowski, Włodzimierz Mazur; trener Kazimierz Szmidt.
W dolnym rzędzie od lewej: Andrzej Przenniak, Jan Woźnica, Robert Majewski, Jarosław Konopka, Karol Kordysz, Jurek Bryła, Edward Koczuba, Jakub Nowak, Przemysław Czapla, Wojciech Sączek.
Zdjęcie udostępnił Mirosław Gołąb.

29.08.1981 r., Arka Gdynia – Zagłębie 0:1 (0:1)
0:1 Krzysztof Tochel, 34 minuta
Widzów: 4.500
Zagłębie: Bęben – Majewski (80′ Konopka-ŻK), Geszlecht, Koterwa, Rudy, Urban, Tochel, W. Sączek, Koczuba, Woźnica, Mazur (70′ Zarychta).

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin