DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-04-27 20:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Futbol Retro. Odradzające się Zagłębie i pamiętny wyjazd do Libiąża

Futbol Retro. Odradzające się Zagłębie i pamiętny wyjazd do Libiąża

27 grudnia 2022

W cyklu „Futbol Retro” przypominamy sezon 1997/98, który zakończył się awansem drużyny do III ligi. Mocnym fundamentem klubu okazali się niezawodni kibice, którzy w liczbie prawie 2000 pojechali za Zagłębiem na decydujący mecz w Libiążu.

 

Na zdjęciu: STS Zagłębie (20 VI 1998) świętujące awans do III ligi z fryzurami pomalowanymi w klubowe barwy. Stoją od lewej: Bęben, M. Adamczyk, W. Nowak, Skrzypek, Klata, Bałaga. W środkowym rzędzie: R. Baczyński, Koster, S. Stemplewski, Zudin, Łuczywek. Na dole trampkarze Zagłębia – fot. archiwum klubu.

Drugi sezon w IV lidze przyniósł Zagłębiu kolejny sukces, tym razem I miejsce w grupie i awans do III ligi. Przyznać jednak trzeba, że w walce o prymat sosnowiczanie trafili na bardzo wymagającego rywala, jakim była rutynowana jedenastka z Libiąża. Do historii już przeszedł rewanżowy i w zasadzie decydujący o losach końcowej rywalizacji mecz między tymi zespołami. Do Libiąża pojechało prawie 2000 kibiców Zagłębia, stwarzając niespotykaną jak na tę klasę rozgrywek atmosferę. Po chwilowym niepowodzeniu i prowadzeniu gospodarzy, w drugiej części gry swoją wyższość udokumentowali sosnowiczanie i strzelili 3 gole. Ich autorami byli: Wojciech Nowak, Marek Adamczyk i Sebastian Stemplewski. Przyznać jednak trzeba, że na 5-6 kolejek przed końcem strata Zagłębia do lidera wynosiła 7 pkt, ale libiążanom zdarzyło się kilka potknięć.

Na zdjęciu: Rafał Baczyński, jeden z autorów awansu Zagłębia do III ligi w 1998 roku.

Nim to jednak nastąpiło, po raz drugi w tym sezonie przegrano z zaprzyjaźnionym BKS Bielsko – Biała. Kilka wyjazdów się nie odbyło, gdyż w obawie o wizytę okrytych złą sławą kibiców Zagłębia, władze aż 4 klubów oddały mecze u siebie walkowerem. Na ciekawy sposób wybrnięcia z tego kłopotu wpadł Górnik 09 Mysłowice, który zrezygnował z honorów gospodarza na własnym obiekcie i podjął się tej roli… na Stadionie Ludowym. Zmierzające do celu Zagłębie wygrało pewnie 6:0 – trzy gole zdobył Maciej Zudin. Jesienią, z tym samym przeciwnikiem jeszcze lepszym wyczynem popisał się Wojciech Sączek, który do siatki trafił 4 razy!

Wspomniany „Johnny” był w tym sezonie klasą dla siebie i wzorem dla innych. Prawie 40 – letni zawodnik strzelił 21 bramek i… zakończył bogatą karierę sportową. Nastąpiło to w ostatnim meczu sezonu (2:1 z Polonią Łaziska), na który przybyło dawno nie oglądane na Stadionie Ludowym 4000 widzów. Po końcowym gwizdku arbitra odbyła się wielka feta – zagrała orkiestra, strzelały szampany, a fani osobiście mogli podziękować swoim ulubieńcom. Oprócz euforii, wszystkim udzieliło się poczucie nadziei, że po spadku w otchłań, Zagłębie powróci na należne mu miejsce.

Na zdjęciu: STS Zagłębie (jesień 1997), w górnym rzędzie od lewej: Sokół, Wróbel, Bałaga, W. Nowak, Stawecki, Bronikowski, Nieradko. W środkowym rzędzie: Pierścionek, Koster, Stemplewski, Marcin Bęben, Marek Bęben, Derbin, Skrzypek, Szymański. W dolnym rzędzie: wiceprezes Andrzej Adamczyk, Kołodziej, R. Baczyński, M. Adamczyk, sponsor Bogdan Oliwa, Klata, Łuczywek, Kmieć, prezes Leszek Baczyński – fot. archiwum klubu.

Rozegrane mecze w sezonie 1997/98 (25 zawodników): Arkadiusz Koster 30, Marek Adamczyk 29, Rafał Baczyński 29, Zbigniew Bałaga 29, Sebastian Klata 29, Wojciech Nowak 29, Dawid Skrzypek 29, Tomasz Łuczywek 27, Wojciech Sączek 26, Artur Derbin 23, Sebastian Stemplewski 22, Marek Bęben 18, Zbigniew Nieradko 18, Mariusz Wróbel 17, Mirosław Kmieć 16, Karol Stawecki 16, Marcin Bęben 13, Paweł Bronikowski 11, Maciej Zudin 11, Piotr Tomsia 8, Janusz Galica 7, Tomasz Abramowicz 3, Mariusz Kołodziej 3, Piotr Sokół 2, Piotr Pierścionek 1.
Strzelcy bramek (91): W. Sączek 21, R. Baczyński 8, Łuczywek 7, M. Adamczyk 6, Skrzypek 5, Zudin 5, Kmieć 4, W. Nowak 4, S. Stemplewski 3, Galica 2, Klata 2, Stawecki 2, Wróbel 2, Bałaga 1, Marcin Bęben 1, Derbin 1, Kołodziej 1, Nieradko 1, Sokół 1, P. Tomsia 1 oraz 1 samobójcza i 12 goli za 4 walkowery. Trenerem cały sezon był Krzysztof Tochel.

Uwaga: Tekst powstał na podstawie książki Jacka Skuty: „Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej”.

Opracowanie graficzne zdjęć: Andrzej Wydrychiewicz

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin