DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-11-30 11:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Futbol Retro. Z Odrą Opole rywalizujemy już 72 lata…

Futbol Retro. Z Odrą Opole rywalizujemy już 72 lata…

5 marca 2024

W niedzielę na ArcelorMittal Park zamelduje się Odra Opole. W Futbolu Retro przypominamy 7 najciekawszych meczów z opolanami, z którymi rywalizujemy już 72 lata. Co ciekawe, spotykaliśmy się z nimi na 3 poziomach rozgrywkowych

 

Na zdjęciu: Zagłębie – Odra Opole 5:1 – 9.05.1965. Józef Gałeczka (w ciemnym stroju) w szarży na opolską bramkę.

Odra Opole należy do ligowych rywali, z którymi Zagłębie spotykało się wiele razy. Częściej graliśmy tylko z Ruchem Chorzów, ŁKS Łódź, Wisłą Kraków, Górnikiem Zabrze i Legią Warszawa. Najwięcej obie jedenastki zagrały ze sobą w dzisiejszej Ekstraklasie. W 42 meczach Zagłębie wygrało 17 razy, Odra także 17, remisów było 8, bramki 69:59. Na szczeblu obecnej I ligi jak do tej pory pojedynków było 21, z czego 10 zwycięstw odniosło Zagłębie, 8 razy lepsza była Odra, 3 razy zanotowano remis, bramki 32:27. W 6 meczach obecnej II ligi bilans jest następujący: 5 wygranych Zagłębia i 1 zwycięstwo Odry, bramki 10:5. Jak by nie liczyć, tegoroczne ligowe spotkanie ma nr 70. Najwięcej bramek dla Zagłębia w dotychczasowych meczach zdobyli: Paweł Krężel 9, Józef Gałeczka i Władysław Gzel po 6 oraz Andrzej Jarosik, Witold Majewski i Czesław Uznański po 4. Dla Odry – Engelbert Jarek 10, Franciszek Klik 6, Adam Bonia i Alfred Bolcek po 4 oraz Józef Klose i Antoni Kot po 3. Oto kilka wspomnień z dawnych lat.

25.05.1952 Stal Sosnowiec – Budowlani Opole 2:1 (1:0)
Pierwszy historyczny mecz obu zespołów o II – ligowe wtedy punkty, występujących jeszcze pod starymi nazwami, zakończył się nieznacznym zwycięstwem sosnowiczan 2:1. Bramki zdobyli Paweł Krężel i Maksymilian Szymura. Jedyne trafienie dla gości uzyskał Zdzisław Trojanowski. Oto skład Stali z tego meczu: Cebula – Maślak, A. Majewski, Jochemczyk, Wesoły, Huras, Szymczyk, Głowacki, Macuga, Krężel, Szymura. Trenerami byli Jan Ketz i Włodzimierz Dudek. W rewanżu (31.08.1952) Budowlani wygrali aż 7:1, by miesiąc potem świętować awans do I ligi. Role odwróciły się dwa lata później, w jakże szczęśliwym dla sosnowieckiej piłki roku 1954. Stal wygrała dwukrotnie – w Opolu 4:1 (br. Wspaniały 2, Krężel i Uznański po 1, dla pokonanych Klik), a w Sosnowcu 5:0 (br. Krężel 2, A. Pocwa 2, Uznański 1). To wtedy nasi piłkarze uzyskali pierwszy awans do I ligi.

Na zdjęciu: Paweł Krężel (z lewej) w barwach Stali Sosnowiec strzelił 9 bramek drużynie z Opola (5 w I lidze i 4 w II lidze). Z tyłu Witold Majewski.

30.06.1962 Zagłębie Sosnowiec – Odra Opole 1:0 (1:0)
W roku 1962 nastąpiło przejście na obowiązujący do dzisiaj system gry jesień – wiosna. Z tego powodu mistrzostwa I ligi wyjątkowo rozegrano w dwóch 7 – zespołowych grupach (mecz i rewanż). Zwycięzcy obu grup zmierzyli się w dwumeczu o tytuł mistrza Polski. Zagłębie w grupie I zajęło drugie miejsce i w meczach o końcowe III miejsce zmierzyło się z wicemistrzem grupy II, którym była Odra. W Opolu (21.06.1962) wygrali gospodarze 1:0 (br. Norbert Gajda). W rewanżu górą było Zagłębie, grające od trzech miesięcy pod nową nazwą. Wynik 1:0 ustalił Reinhold Kosider. Jako, że sosnowiczanie po rundzie zasadniczej mieli więcej punktów od opolan, toteż im przyznano trzecie miejsce w końcowej tabeli. Trener Teodor Wieczorek wystawił następujący skład: Dziurowicz – Skiba, Strzałkowski (46′ Bazan), Śpiewak, Fulczyk, Komoder, Gaik, Uznański, Kosider, Gałeczka, Piecyk.

29.08.1965 Zagłębie Sosnowiec – Odra Opole 3:3 (2:1)
Wiele emocji i sześć ładnych bramek zobaczyli kibice, którzy w 4 kolejce wypełnili Stadion Ludowy w liczbie 30.000. Już po kwadransie Zagłębie prowadziło 2:0 (po golach Józefa Gałeczki i Władysława Gzela). Ale opolski snajper wyborowy – Engelbert Jarek dwoma celnymi strzałami doprowadził do wyrównania. Na 3:2 podwyższył ponownie Gzel, ale Odra nie spasowała i w końcówce meczu bramkę dającą remis zdobył Zbigniew Bania. Tego dnia Zagłębie zagrało w składzie: Szyguła – Strzałkowski, Bazan (46′ Leszczyński), Śpiewak, Pielok, Majewski, Gałeczka, Gzel, Myga, Jarosik, Piecyk. Trenerem nadal był Teodor Wieczorek. W meczu rundy wiosennej Zagłębie wygrało w Opolu 4:1. Hat – tricka ustrzelił wtedy Gzel, czwartego gola dołożył Eugeniusz Szmidt, dla miejscowych – Manfred Urbas. W sezonie 1965/66 Zagłębie zajęło V miejsce, natomiast Odra spadła do II ligi.

24.06.1973 Zagłębie Sosnowiec – Odra Opole 4:1 (1:1)
Mecz niezwykle istotny dla losów Zagłębia. To była ostatnia kolejka sezonu 1972/73 i nasza drużyna będąca jeszcze aktualnym wicemistrzem Polski była bardzo poważnie zagrożona degradacją z I ligi. Przy porażce mógłby się spełnić najczarniejszy sen, ale na szczęście nie doszło do tego. Okazałe zwycięstwo 4:1 zapewniły bramki Andrzeja Jarosika, Mariana Kroczka, Wiesława Ambrożego i Zbigniewa Seweryna. Honorowego gola dla Odry zdobył Joachim Knychas. Duet trenerski Czesław Uznański i Jan Liberda w tym meczu skorzystał z następujących zawodników: Patoła – Leszczyński, Zawadzki, E. Szmidt, Bomba, Bazan, Kroczek, Jędras (60′ Seweryn), Mazur, Jarosik (28′ Ambroży), Kowalczyk. Jesienią w Opolu był remis 1:1 (br. A. Kot – Zawadzki).

24.03.1974 Zagłębie Sosnowiec – Odra Opole 3:1 (1:0)
Drugi z kolei mecz z Odrą o dużym ciężarze gatunkowym. Po beznadziejnej jesieni (tylko 6 zdobytych punktów) Zagłębie zajmowało ostatnią pozycję w tabeli. Po wygranej 1:0 w Wałbrzychu w premierze rundy wiosennej i sporych zmianach w drużynie, do pierwszego meczu u siebie przystąpiono z dużymi nadziejami. Na Ludowym zasiadło 15.000 widzów, którzy nie zawiedli się. Już w 2 minucie prowadzenie uzyskał debiutant z Klimontowa – Zbigniew Mikołajów. Po przerwie dwa razy celnie strzelił filigranowy Henryk Loska. Jedynego gola dla gości zdobył Bogdan Harańczyk. Węgierski trener Nandor Banyai ustalił taki skład: Grotyński – Pielok, Zawadzki, E. Szmidt, Rudy, Mikołajów, Szaryński, Seweryn, Mazur (68′ Kowalczyk), Maleńki, Loska. Ostatecznie Zagłębie zachowało ligowy byt na XI miejscu. Jesienią Odra u siebie wygrała 1:0 (br. Stykała).

19.09.1976 Odra Opole – Zagłębie Sosnowiec 3:3 (1:2)
Jeden z niewielu wyjazdowych spotkań w Opolu, o którym się mówiło latami. Było to bowiem znakomite widowisko dwóch czołowych wówczas drużyn. Zagłębie po 6 kolejkach było liderem tabeli i na mecz z Odrą pojechała z Sosnowca i okolic duża grupa kibiców. Zagłębie ostro zabrało się do pracy – w 16 minucie wynik otworzył Włodzimierz Mazur, 10 minut później było już 2:0 po samobójczym strzale Wiesława Korka. Jeszcze przed przerwą Antoni Kot zdobył kontaktową bramkę. W drugiej połowie wyrównał Józef Klose i nieco później niewiele brakowało, aby Odra wyszła na prowadzenie. Jednak nasz bramkarz Zdzisław Kostrzewa obronił rzut karny egzekwowany przez Kwaśniewskiego. Tuż po tym zdarzeniu z kolei precyzyjnym uderzeniem z dystansu popisał się Zdzisław Napieracz i to Zagłębie wyszło na 3:2. Nie udało się utrzymać wygranej, gdyż tuż przed końcem ponownie A. Kot znalazł drogę do naszej bramki. Skład z tego meczu: Kostrzewa – Leszczyński, Zuzok, Wiencierz, Rudy, Z. Sączek, Seweryn, Szaryński (60′ Kasperski), Napieracz, Mazur, Narbutowicz (67′ Maleńki). Trenerem był Józef Gałeczka. Wiosną w Sosnowcu Zagłębie odniosło zdecydowane zwycięstwo 5:0, a łupem bramkowym podzielili się: Włodzimierz Mazur i Władysław Szaryński po 2 oraz Tadeusz Narbutowicz.

05.04.1981 Odra Opole – Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:1)
Ostatni jak do tej pory mecz na poziomie dzisiejszej ekstraklasy. To zwycięstwo i tak nie pomogło opolskiej drużynie, która po sezonie bezpowrotnie opuściła szeregi najwyższej ligi. Prowadzenie dla Zagłębia uzyskał Krzysztof Tochel, wyrównał Alfred Bolcek, a wynik strzałem z rzutu karnego ustalił Andrzej Przenniak, który niebawem zawita do Sosnowca na stałe. Trener Kazimierz Szmidt desygnował do gry następujących zawodników: Słabik – J. Konopka, Geszlecht, Koterwa, Rudy, Zarychta, Tochel, Małolepszy, Kordysz, Koczuba, W. Sączek. Jesienią, gdy trenerem był Andrzej Strejlau, Zagłębie pokonało Odrę 1:0, po bramce Wojciecha Rudego.
Teraz nastąpiła prawie 20 – letnia przerwa w ligowej konfrontacji. W kolejnych latach nie brakowało interesujących spotkań pomiędzy odwiecznymi rywalami. Sporo było również trenerów i zawodników, którzy reprezentowali barwy obu klubów. Oto oni:
Trenerzy: Teodor Wieczorek, Artur Woźniak, Hubert Skolik, Antoni Brzeżańczyk, Marek Chojnacki, Miroslav Copjak, Romuald Szukiełowicz, Mirosław Smyła.
Zawodnicy: Augustyn Pocwa, Jan Kruk, Wojciech Rabenda, Andrzej Przenniak, Marcin Lachowski, Mariusz Ujek, Piotr Bajera, Mateusz Wrzesień, Tadeusz Tyc, Rafał Berliński, Sebastian Bonecki.

Na zdjęciu: Zagłębie – Odra Opole 2:1 – 10.05.2003. Groźna sytuacja pod bramką Odry. Z nr 20 w ciemnej koszulce to Marcin Lachowski, obok sosnowiecki kapitan Łukasz Antczak. Już za 3 miesiące będą grać w Zagłębiu w jednej drużynie.

JACEK SKUTA

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin