2024-07-27 15:00

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Górnik Łęczna – Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0). Remis po akcji dwóch Kamilów!

Górnik Łęczna – Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0). Remis po akcji dwóch Kamilów!

2 października 2023

W 10. kolejce rozgrywek Fortuna 1. Ligi Zagłębie zremisowało w wyjazdowym spotkaniu z Górnikiem Łęczna 1:1 (0:0). Gola na wagę jednego punktu dał nam Kamil Bębenek  po podaniu Kamila Bilińskiego. To debiutanckie trafienie tego 18-latka w Fortuna 1. Lidze, który w Łęcznej zmienił w II połowie Nikodema Zielonkę.

Górnik Łęczna – Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

1:0 Paweł Żyra, 52 minuta

1:1 Kamil Bębenek, 88 minuta

Górnik: Gostomski (K) – Zbozień, Klemenz, de Amo, Grabowski – Gąska (80′ Łukasiak), Żyra, Deja, Kryeziu, Starzyński (69′ Cisse) – Podliński (64′ Janaszek).
Trener: Ireneusz Mamrot

Zagłębie: Kos – Jończy, Dalić, Bykow – Wrzesiński (82′ Matynia), Rozwandowicz (82′ Guezen), Bonecki, Ziemann – Zielonka (77′ Bębenek), Biliński, Valencia.

Trener: Artur Derbin

Sędziuje: Dominik Sulikowski z Gdańska
Żółte kartki: Zbozień, Grabowski – Bonecki
Widzów: 1734

PROSIMY ODŚWIEŻAĆ STRONĘ!

RELACJA LIVE

1’  Wystartowaliśmy! W związku z licznymi kontuzjami w zespole, na ławce znaleźli się absolutni debiutanci Łukasz Uchnast i Igor Dziedzic. Być może pojawią się dzisiaj w grze… A na trybunach ponad 50 kibiców Zagłębia, którzy przejechali pół Polski, by wspierać swój ukochany klub. Dziękujemy!

2′ Pierwsza próba strzału ze strony Zagłębia – uderzenie Nikodema Zielonki jednak niecelne.

7′ Szybki kontratak naszej drużyny zakończony płaskim, aczkolwiek niecelnym uderzeniem Kamila Bilińskiego. Mieliśmy później rzut rożny, ale bez konkretnej sytuacji.

11′ Groźne uderzenie zza pola karnego z woleja Sebastiana Boneckiego, z którym z trudem poradził sobie Dawid Gostomski, wybijając piłkę na bok.

18′ Po składnej trójkowej akcji strzelał prawą nogą Marcel Ziemann. Bramkarz Górnika pewnie chwycił piłkę, a sędzia za chwilę odgwizdał spalonego.

21′ Niecelny strzał Kamila Bilińskiego z odległości około 25 metrów.

22′ Po 20 sekundach zza pola karnego uderzał Joel Valencia i Gostomski musiał się już mocno sprężyć, by sparować to uderzenie Ekwadorczyka.

32′ Marcel Ziemann dośrodkował z lewego skrzydła na dalszy słupek, a zamykający akcję Konrad Wrzesiński przestrzelił, celując w długi róg.

37′ Pierwsza żółta kartka – obejrzał ją Damian Zbozień za faul na Ziemannie.

43′ Szybka szarża Joela Valencii, który przebiegł z piłką prawie 40 metrów i… strzelił wysoko ponad poprzeczką.

45+1′  Arbiter Dominik Sulikowski zakończył I połowę meczu w Łęcznej. To była wyrównana odsłona, w której znacznie więcej okazji golowych mieli nasi piłkarze. Czyli – skuteczność do poprawy!

46′ Rozpoczęła się druga połowa meczu w Łęcznej. W obu zespołach nie nastąpiły zmiany w składzie.

49′ Groźnie główkował Damian Gąska, ale Mateusz Kos był na posterunku i pewni złapał piłkę.

51′ Dwie próby strzeleckie Kamila Bilińskiego sprzed pola karnego – obie niecelne.

Po centrze z lewej strony Marcina Grabowskiego Paweł Żyra uderzył mocno z półobrotu i piłka wpadła do siatki, odbijając się wcześniej od słupka.

59′ Na strzał z kąta zdecydował się Konrad Wrzesiński. Piłka była uderzona zbyt lekko, by zaskoczyć Gostomskiego.

61′ Po centrze Nikodema Zielonki w doskonałej sytuacji był Kamil Biliński. „Bila” uderzył piłkę głową, ale minimalnie niecelnie.

66′ Z rzutu wolnego z odległości 20 metrów uderzał Joel Valencia. Gostomski pewnie złapał futbolówkę.

77′ Zmiana na pozycji młodzieżowca, jeśli można użyć takiego określenia – za Zielonkę mamy na boisku Kamila Bębenka.

86′ Fantastyczne uderzenie lewą nogą Kamila Bębenka z 25 metrów. Piłka zmierzała pod poprzeczkę, ale Gostomski intuicyjnie wybił piłkę nad poprzeczkę.

Po zagraniu Kamila Bilińskiego jego imiennik Bębenek przyjął piłkę i uderzył lewą nogą w sam róg. Brawo Kamil!

90+4. Koniec meczu w Łęcznej. Wywozimy z trudnego terenu 1 punkt, na który ciężko pracował cały zespół. Bramkę dla Zagłębia zdobył 18-letni Kamil Bębenek po zagraniu Kamila Bilińskiego.

PRZEDMECZOWE CIEKAWOSTKI

* Historia spotkań tych drużyn zaczęła się 35 lat temu. Pierwszy mecz został rozegrany w sezonie 1988/1989 na stadionie w Łęcznej. Wówczas Zagłębie wygrało efektownie 3:0. To historyczne spotkanie odbyło się 14 sierpnia 1988, a gole dla naszego zespołu zdobyli: Mirosław Wnuk w 1 minucie oraz dwa Grzegorz Waliczek (22 i 56).
* W rewanżu na Stadionie Ludowym było 0:0, a rozgrywki sezonu 1988/89 zakończyły się dla sosnowieckiego zespołu powrotem do najwyżej klasy rozgrywkowej.
* W sezonie 2017/2018, który podobnie jak historyczne rozgrywki 1988/1989 zakończyły się dla sosnowiczan awansem do ekstraklasy, znów Zagłębiu nie udało się odnieść zwycięstwa. W Łęcznej było 2:1 dla Górnika, a na Ludowym padł remis 2:2. Mimo to po zakończeniu rozgrywek znacznie więcej powodów do radości mieli sosnowiczanie, którzy awansowali do ekstraklasy, z kolei Górnik zaliczył drugi spadek z rzędu i wylądował w II lidze.
* To będzie 13 spotkanie ligowe tych drużyn. Zagłębie może się pochwalić tylko jednym zwycięstwem. Natomiast łęcznianie mają na koncie aż 6 zwycięstw. W Barbórkę 2020 roku, a była to przedostatnia wizyta Zagłębia w Łęcznej, rywale wygrali na swoim stadionie z Zagłębiem aż 4:1. Dobrze, że skończyło się wówczas tylko na 4 straconych golach…
* W sezonie 2022/23 w rundzie rewanżowej graliśmy w Łęcznej na 0:0 i można powiedzieć, że nie tylko brakowało bramek, ale także emocji.