Za około dwa tygodnie rozgrywki wznowią drużyny z zaplecza ekstraklasy. Zimowa przerwa nieco uśpiła pierwszoligowców, bo karuzela transferowa niezbyt się rozkręciła, ale jest kilka zmian, w tym na stanowiskach szkoleniowców. Albert Rude ma zaprowadzić Wisłę Kraków do ekstraklasy, Pavol Stano powalczyć o awans z Górnikiem Łęczna, a Alaksandr Chackiewicz uratować pierwszą ligę z Zagłębiem Sosnowiec. Zapraszamy na przegląd transferów na zapleczu ekstraklasy.
Zacznijmy od roszad na stanowiskach trenerów. Górnik, który udanie rozpoczął sezon i był liderem, końcówkę rundy jesiennej miał jednak słabą. Wygrał tylko raz w dziesięciu spotkaniach i spadł na dziesiąte miejsce. W miejsce trenera Ireneusza Mamrota przyszedł doskonale znany w naszej lidze Pavol Stano. Najpierw był piłkarzem m. in. Korony, Jagiellonii czy Podbeskidzia, a do Polski wrócił jako szkoleniowiec. Prowadził Wisłę Płock, a teraz spróbuje wrócić do walki o ekstraklasę z Górnikiem.
– Jestem przygotowany na wyzwania. Chcemy stworzyć ambitny zespół, który potrafi walczyć i grać w piłkę. Choć końcówka mojej pracy w Wiśle nie była udana, to byłem zaskoczony tym, ile dostałem ofert. Palce jednej ręki to za mało, by je wyliczyć. Miałem z czego wybierać, a chciałem trochę odpocząć – twierdzi trener Stano. – W Górniku dostałem propozycję, obejrzałem kilka spotkań i na podstawie analizy potencjału zawodników zgodziłem się, by podpisać kontakt. Ci piłkarze powinni sprostać mojej wizji gry.
W zespole na razie nie ma zbyt wielu zmian. Jedyny nowy zawodnik to Damian Warchoł, z którym trener Stano pracował w Wiśle. Napastnicy są potrzebni Górnikowi, bo jesienią zdobył zaledwie 18 goli (tylko Znicz i zespoły ze strefy spadkowej strzeliły mniej).
Do zmiany doszło także w Wiśle Kraków. Jeszcze w trakcie rundy jesiennej Radosława Sobolewskiego tymczasowo zastąpił Mariusz Jop. Teraz drużynę objął Hiszpan Albert Rude, który wcześniej pracował w Castellon i LD Alajuelense, a także był asystentem szkoleniowca Interu Miami w amerykańskiej MLS.
– Profil trenera jest zbieżny z moją wizją klubu, jeśli chodzi o wiedzę i analizę. Wierzę, że zostanie dłużej niż pół roku i ten pierwszy okres pracy zakończy się awansem do ekstraklasy. Pamiętajmy, że jesteśmy też w grze o Puchar Polski – zaznacza Jarosław Królewski, prezes Wisły
I w krakowskim klubie też nie szaleją na rynku transferowym. Sprowadzono jedynie Dejvigo Bregu. Wisła nie musiała za niego płacić, a być może działaczy przekonało cv Albańczyka. Zdobył mistrzostwo i puchar tego kraju, a także był królem strzelców (2020/2021). Ostatnie 2,5 roku spędził w drugiej lidze tureckiej.
Trzecia zmiana trenera w przerwie zimowej to próba ratowania pierwszej ligi dla Sosnowca. Artura Derbina zastąpił doświadczony szkoleniowiec Alaksandr Chackiewicz, który prowadził m. in. reprezentację Białorusi, Dynamo Kijów czy Rotor Wołgograd. Czeka go bardzo trudne zadanie, bo Zagłębie ma tylko 11 punktów i traci osiem do bezpiecznego miejsca. Jego asystentem został Seweryn Gancarczyk, siedmiokrotny reprezentant Polski z przeszłością w klubach ukraińskich i polskich. Na razie w Zagłębiu więcej odejść niż nowych zawodników. Klub pożegnał się z siedmioma piłkarzami, a dołączyli Michał Janota z Podbeskidzia i Ołeksij Szewczenko, bramkarz Czornomorca Odessa.
W czołówce pierwszej ligi też zmiany niewielkie. Lider – Arka Gdynia pozyskała Gruzina Tornike Gaprindaszwilego, który jesienią w Zagłębiu grał mało (cztery mecze w ekstraklasie) i 21-letniego Huberta Turskiego z rezerw Pogoni Szczecin, byłego młodzieżowego reprezentanta Polski. Wicelider GKS Tychy sięgnął po obcokrajowców – Austriaka Juliusa Ertlthaler z ekstraklasowego WSH Tirol i młodego Anglika Teo Kurtarana Walton & Hersham FC z siódmego poziomu ligowego.
Właściwie najbardziej aktywny jest Motor Lublin, który chce atakować ekstraklasę. I z tego poziomu ściągnął 23-letniego stopera Kamila Kruka i doświadczonego Pawła Solarskiego (166 meczów, dwa mistrzostwa Polski z Legią). Jako hit transferowy działacze zapowiadają przyjście jednak Senegalczyka Mbaye N’Diaye. „Trafił do naszej z drużyny lidera senegalskiej ligi – Teungueth FC. W tym sezonie zdobył 9 goli i zanotował 4 asysty. W ostatnim meczu przeciwko mistrzowi Senegalu, AS Generation Foot, udało mu się zaliczyć hat-tricka. W sezonie 2022/2023 został wybrany najlepszym młodzieżowcem ligi.” – reklamuje zawodnika oficjalna strona klubu.
W czwartej Lechii Gdańsk cisza i spokój, o piątej Wiśle Kraków pisaliśmy wyżej, a w Odrze Opole, która zajmuje szóste, ostatnie, miejsce barażowe podkreślają powroty po kontuzjach Łukasza Kędziory i Konrada Nowaka. Nowa twarz to Włoch Vittorio Continella z AEL Limassol, który w tym sezonie ligi cypryjskiej zagrał tylko raz. Do walki o ekstraklasę chciałby też włączyć zespoły, które nie dawno tam były.
Siódma Wisła Płock pozyskała doświadczonego stopera, który ma dwa występy w reprezentacji Polski – Jarosława Jacha. 30-letni obrońca jesienią grał wyłącznie w drugoligowych rezerwach Zagłębia Lubin. Do zespołu dołączyli też 18-letni młodzieżowy reprezentant Oskar Tomczyk, Mieszko Lorenc z ŁKS i Szwed Marcus Haglind-Sangre z tamtejszego drugoligowca Orgryte.
Ósma Miedź Legnica na razie się nie wzmocniła, a dziewiąty Bruk–Bet Termalica pozyskał utalentowanego młodzieżowca z rezerw Legii – Jakuba Jędrasika, byłego reprezentanta Finlandii Jasse Tuominena i Jakuba Wróbla z drugoligowej Sandecji. Zespół opuściło trzech zagranicznych zawodników.
Z pozostałych ciekawszych transferów – GKS Katowice sprowadził obrońcę reprezentacji Estonii – Martena Kuuska, Podbeskidzie sięgnęło po bramkarza Arki Kacpra Krzepisza, pomocników ŁKS Adriana Małachowskiego (z ŁKS) i Sylwestra Lusiusza (z Cracovii). W Polonii Warszawa zdają sobie sprawę, że wiosną zespół czeka walka o utrzymanie. W tym celu sprowadzono Krzysztofa Bąkowskiego, ostatnio bramkarza Radomiaka i Hiszpana Xabiego Auzmendiego, który był podstawowym pomocnikiem litewskiego Żalgirisu Kowno (40 meczów – 10 gili i 5 asyst). A o bramki dla Znicza Pruszków ma zadbać Daniel Stanclik, zdobywa 16 goli dla GKS Jastrzębie w poprzednim sezonie.
Czytaj więcej na laczynaspilka.pl
Zagłębie S.A, ul. Kresowa 1
41-200 Sosnowiec
Tel/Fax: (32) 299-64-40
E-mail: