2024-05-12 12:40

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / W piątek po raz 14. gramy z Górnikiem Łęczna. Powiało nadzieją…

W piątek po raz 14. gramy z Górnikiem Łęczna. Powiało nadzieją…

10 kwietnia 2024

Po remisowym meczu wyjazdowym z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza w Sosnowcu powiało nadzieją. Nowy trener Marek Saganowski natchnął zespół duchem walki i to było widoczne na stadionie w Niecieczy. W piątek na ArcelorMittal Park zamelduje się wielce niewygodny rywal, czyli Górnik Łęczna. To spotkanie da nam odpowiedź na pytanie, czy efekt „nowej miotły” zadziała dłużej…

Zagłębie Sosnowiec i Górnik Łęczna po raz pierwszy o ligowe punkty zagrali w sezonie 1988/1989. Zespoły mierzyły się ze sobą w ówczesnej II lidze. Co warte podkreślenia do tej pory sosnowiczanie z ekipą z Łęcznej zawsze spotykały się na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Do premierowego starcia doszło 14 sierpnia 1988 roku. W Łęcznej górą było Zagłębie, które wygrało 3:0. Już w pierwszej minucie trafił Mirosław Wnuk, a dwa kolejne trafienia dorzucił Grzegorz Waliczek, najskuteczniejszy w tamtym sezonie gracz Zagłębia.

Pierwsza wygrana okazała się jak do tej pory jedynym zwycięstwem sosnowiczan w tej konfrontacji. W żadnym, z 13 kolejnych pojedynków Zagłębie nie sięgnęło już po komplet punktów. W rundzie rewanżowej tamtego sezonu w Sosnowcu padł bezbramkowy remis. Dla sosnowiczan sezon zakończył się wtedy awansem do I ligi (obecnie Ekstraklasa).

Na kolejny pojedynek obu ekipom przyszło czekać przeszło dekadę. Kolejny mecz miał miejsce dopiero w sezonie 2000/2001. Jesienią w Łęcznej Górnik pokonał sosnowiczan 2:0. Wiosną rywale ponownie byli górą, choć na Stadionie Ludowym pierwsi na prowadzenie wyszli piłkarze Zagłębia. Już w 4 minucie do siatki rywali trafił Waldemar Adamczyk. Goście bardzo szybko wyrównali, bo już w 8 minucie trafił Grzegorz Bronowicki. Jeszcze przed przerwą przyjezdni drugi raz znaleźli sposób na pokonanie Roberta Stanka i wywieźli komplet punktów.

Ale to już historia, teraz wszyscy kibice Zagłębia wiążą duże nadzieje z Markiem Saganowskim i jego całkiem innym spojrzeniu na Zagłębie, niż czynili to poprzednicy. W Niecieczy oglądaliśmy odmienioną drużynę i mamy nadzieję, że także w piątek sosnowiczanie walczyć będą zgodnie z zasadą: „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego”’. Tego oczekują kibice i sympatycy zespołu.

Jeśli chodzi o sprawy kadrowe to ciągle jest problem z obrońcami. Po operacji stawu kolanowego jest Ołeksij Bykow i w tym sezonie nie zobaczymy go już na boisku. Z kolei Dominik Jończy po kontuzji powoli wraca do treningów. Podobnie jak Joel Valencia.

Pojedynek nie będzie więc łatwy, zwłaszcza, że sosnowiczanie potrzebują kompletu punktów jak tlenu, aby realnie myśleć o utrzymaniu w pierwszej lidze, natomiast Górnik walczy o bezpośredni awans do Ekstraklasy. Bukmacherzy Betcris proponują atrakcyjny kurs 3.13 na to, że to Zagłębie Sosnowiec wygra piątkowe spotkanie. Dzięki rejestracji w serwisie z kodem „ZAGLEBIE” wasz pakiet powitalny wyniesie aż do 1400 PLN.

Transmisja w systemie PPV: TUTAJ

Gdzie kupujemy gazetę meczową „Zagłębie Gol”?
– Fanstore Zagłębia Sosnowiec (w dniu meczu z Górnikiem Łęczna od 10:00 do 20:00)

CIEKAWOSTKI

1. Historia spotkań tych drużyn zaczęła się 35 lat temu. Pierwszy mecz został rozegrany w sezonie 1988/1989 na stadionie w Łęcznej. Wówczas Zagłębie wygrało efektownie 3:0. To historyczne spotkanie odbyło się 14 sierpnia 1988, a gole dla naszego zespołu zdobyli: Mirosław Wnuk w 1 minucie oraz dwa Grzegorz Waliczek (22 i 56).
2. W rewanżu na Stadionie Ludowym było 0:0, a rozgrywki sezonu 1988/89 zakończyły się dla sosnowieckiego zespołu powrotem do najwyżej klasy rozgrywkowej.
3. W sezonie 2017/2018, który podobnie jak historyczne rozgrywki 1988/1989 zakończyły się dla sosnowiczan awansem do ekstraklasy, znów Zagłębiu nie udało się odnieść zwycięstwa. W Łęcznej było 2:1 dla Górnika, a na Ludowym padł remis 2:2. Mimo to po zakończeniu rozgrywek znacznie więcej powodów do radości mieli sosnowiczanie, którzy awansowali do ekstraklasy, z kolei Górnik zaliczył drugi spadek z rzędu i wylądował w II lidze.
4. To będzie 14 spotkanie ligowe tych drużyn. Po raz ostatni obie drużyny zmierzył się w Łęcznej 2 października 2023 roku w Łęcznej. Po niezłym spotkaniu padł remis 1:1, a debiutanckiego gola dla naszej drużyny strzelił Kamil Bębenek.