DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-06-22 16:30

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Wystawa poświęcona pamięci Włodka Mazura otwarta w 35. rocznicę śmierci legendy Zagłębia

Wystawa poświęcona pamięci Włodka Mazura otwarta w 35. rocznicę śmierci legendy Zagłębia

1 grudnia 2023

Za nami kolejny Zagłębiowski Czwartek! Tym razem poświęcony był pamięci legendarnego piłkarza Zagłębia Sosnowiec, Włodzimierza Mazura.

 

W Zagłębiowskiej Mediatece było interesująco i wzruszająco, w prelekcji uczestniczyła bowiem rodzina Włodzimierza Mazura, razem z honorowym prezesem Zagłębia Leszkiem Baczyńskim oraz Krzysztofem Polaczkiewiczem, znanym dziennikarzem sportowym. W trakcie spotkania z kibicami, którzy w sporej liczbie zawitali do Mediateki, głos zabrała siostra Włodzimierza Mazura, pani Elżbieta, a także córka piłkarza Magdalena Szostek i wnuczka piłkarza.

Wspomnieniom nie było końca, szczególnie interesujące były opowieści i anegdoty prezesa Baczyńskiego, który trenował i grał z Mazurem. W Mediatece był też szczególny gość, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który opowiadało swoich przeżyciach z dzieciństwa, gdy marzył o grze na Stadionie Ludowym.

I to moje marzenie się spełniło, zagrałem na Ludowym, ale nie w barwach Zagłębia Sosnowiec, ale drużyny z Dąbrowy Górniczej przeciwko ukochanemu Zagłębiu. Wcześniej jako dzieciak podawałem piłki na Ludowym, w trakcie meczów. To było dla mnie niesamowite przeżycie – opowiadał ze swadą prezydent Arkadiusz Chęciński.

W spotkaniu uczestniczył także Arkadiusz Aleksander, prezes Zagłębia, którego zatroskani kibice pytali głównie o aktualną sytuację drużyny Artura Derbina. Ale był to temat marginalny, główny nurt spotkania dotyczył legendy Zagłębia Włodka Mazura, który zmarł 1 grudnia 1988 roku.

Wystawę można oglądać w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) do końca stycznia, w godzinach otwarcia placówki.

Włodzimierz Mazur (ur. 18 kwietnia 1954 w Opatowie, zm. 1 grudnia 1988 w Sosnowcu) – piłkarz grający na pozycji napastnika, były reprezentant Polski, uczestnik MŚ 1978.W barwach Zagłębia rozegrał 289 spotkań, dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1977 i 1978), w 1977 został królem strzelców (17 bramek). Po zakończeniu kariery piłkarskiej był trenerem. Zmarł na skutek tętniaka. Został pochowany na cmentarzu w Sosnowcu Milowicach.

W reprezentacji Polski debiutował 31 października 1976 w wygranym meczu z Cyprem (5:0) a w rewanżowym meczu (3:1) strzelił gola. Na Mistrzostwach Świata w Argentynie zagrał w jednym meczu 25 minut. Łącznie w reprezentacji rozegrał 23 mecze i zdobył 3 bramki. 2 maja 1979 roku w meczu z Holandią strzelił gola z rzutu karnego.

FOTO: ZAGŁĘBIOWSKA MEDIATEKA

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin