DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-02-25 18:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Na pierwszy ogień Resovia. Dobry start – to połowa sukcesu!

Na pierwszy ogień Resovia. Dobry start – to połowa sukcesu!

16 lipca 2022

Wreszcie możemy zaczynać! Po blisko 2-miesięcznej przerwie startuje nowy sezon Fortuna 1 Ligi. Na pierwszy ogień idzie Resovia, a wszystkich kibiców zapraszamy w poniedziałek na Stadion Ludowy, gdzie o godz. 18:00 rozpocznie się inauguracyjny mecz Zagłębia z rywalem z Rzeszowa.

 

Preludium do nowych rozgrywek była piątkowa prezentacja nowego Zagłębia w Centrum Handlowym „Plejada”. W imieniu drużyny ze sceny przemówił jej kapitan Dawid Gojny.

Posiadamy bardzo dobrą drużynę, która jest połączeniem doświadczenia z młodością. Naszym celem jest to, byście przychodzili na stadion i oglądali nasze mecze z uśmiechem na twarzy. Jedno możemy Wam obiecać, że będziemy walczyć w każdym meczu. Wszyscy jesteśmy za Zagłębiem! – deklarował z przekonaniem Gojny.

Zespół trenera Artura Skowronka w okresie przygotowawczym rozegrał 5 sparingów. 3 z nich zostały wygrane, w jednym wypadku przytrafiła się porażka, ponadto padł jeden remis. Z tych 3 zwycięstw szczególnie cenne było zwycięstwo nad GKS-em Katowice. Sparingi nie oddają jednak rzeczywistego potencjału drużyny, o tym, jaki on jest i czego możemy oczekiwać od nowego Zagłębia dowiemy się w trakcie poniedziałkowego spotkania z Resovią.

Trener Artur Skowronek podczas treningu. Foto: (Mateusz Sobczak).

Mamy bardzo dużo pokory przed tym sezonem. Poprzednie trzy lata i ciągła walka o utrzymanie wiele nas nauczyły. Chcemy dobrze rozpocząć sezon i zobaczyć jak ta liga wygląda. Zderzymy się z nową rzeczywistością. Moim zdaniem konkretny cel możemy ustalić po rundzie jesiennej, kiedy zagramy już z wszystkimi. Usiądziemy, spojrzymy w tabele i powiemy o co gramy. Nie za wszelką cenę baraże. Po prostu mamy o nie walczyć. Dla mnie postępem tej drużyny będzie jej miejsce w górnej połówce tabeli i dotykanie strefy barażowej. Nie mam zamiaru pompować balonika – powiedział trener Artur Skowronek w wywiadzie udzielonym „Zagłębiu Gol”, gazecie meczowej wydanej właśnie na spotkanie z Resovią.

Szkoleniowiec sosnowiczan nie będzie mógł skorzystać z usług Bartosza Chęcińskiego czy też Mikołaja Staniaka, którzy mają za sobą poważne kontuzje. Z kolei Wojciech Szumilas jest w trakcie rehabilitacji po urazie i jeszcze na to spotkanie nie jest gotowy.

Jeśli chodzi o historię meczów z Resovią, to w poniedziałek spotkamy się z tym rywalem po raz 11. Ten pierwszy historyczny mecz miał miejsce 9 sierpnia 1986 roku i dla sosnowiczan była to inauguracja nowego sezonu II ligi, po spadku z pierwszej ligi (obecnie Ekstraklasa). Nie da się ukryć, że wszyscy obawiali się tego pierwszego występu w drugiej lidze – trenerzy, działacze i zawodnicy.

Być może dlatego też nie wypadł on tak imponująco. Inna rzecz, że Resovia to był solidny zespół, grający od dłuższego czasu w tej lidze i określany przez fachowców jako mocny średniak. Sam mecz nie był na pewno pasjonującym widowiskiem. Zagłębie bardzo chciało wygrać i zaatakowało z animuszem, stwarzając kilka groźnych sytuacji. Goście ograniczyli się do obrony, z czasem zaczęli grać śmielej i wówczas okazało się, że obrona Zagłębia nie jest monolitem. Dobrze grali w drużynie Zagłębia Wojciech Sączek, Grzegorz Waliczek i Czesław Wyrobek, autor jedynego, zwycięskiego gola uzyskanego z rzutu karnego, wykonanego a’la Panenka w 67 minucie.

Dodajmy, że Zagłębie czeka na wygraną z Resovią na Stadionie Ludowym już 33 lata. Po raz ostatni sosnowiczanie zwyciężyli tego rywala na swoim boisku 22 kwietnia 1989 roku. Skromne zwycięstwo 1:0 zostało osiągnięte po bramce Jana Gałuszki. Sezon 1988/89 Zagłębie zakończyło na pierwszym miejscu w II-ligowej tabeli ciesząc się z powrotu do ekstraklasy po 3-letniej rozłące z najwyższą klasą rozgrywkową. Dodajmy jednak, że od 1989 roku oba zespoły zagrały w Sosnowcu tylko 3 razy.

Sparingi:
22 czerwca – GKS Katowice 3:2
25 czerwca – Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1
2 lipca – Odra Opole 2:1
9 lipca – FK Fotbal Trzyniec 2:2
9 lipca – Rekord Bielsko-Biała 2:1.
Bilans: 3 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka. Bramki: 9:7.HISTORIA LIGOWYCH POJEDYNKÓW

 

Foto: Paweł Golonka

BEZ PUCHARU POLSKI
ZAGŁĘBIE VS RESOVIA

10 – LICZBA SPOTKAŃ
– ZWYCIĘSTWO ZAGŁĘBIA
– REMISY
– PRZEGRANA
BRAMKI: 8:7 dla Zagłębia

1. Sezon 1986/87
II liga gr. wschodnia
Zagłębie Sosnowiec – Resovia Rzeszów 1:0
2. Sezon 1986/87
II liga gr. wschodnia
Resovia Rzeszów – Zagłębie Sosnowiec 3:1

3. Sezon 1987/88
II liga gr. wschodnia
Resovia Rzeszów – Zagłębie Sosnowiec 0:1
4. Sezon 1987/88
II liga gr. wschodnia
Zagłębie Sosnowiec – Resovia Rzeszów 0:0

5. Sezon 1988/89
II liga gr. wschodnia
Resovia Rzeszów – Zagłębie Sosnowiec 0:2
6. Sezon 1988/89
II liga gr. wschodnia
Zagłębie Sosnowiec – Resovia Rzeszów 1:0

7. Sezon 2020/21
Fortuna I Liga
Zagłębie Sosnowiec – Akplan Resovia Rzeszów 0:2
Gole: Michał Kuczałek i Grzegorz Płatek.
8. Sezon 2020/21
Fortuna I Liga
Akplan Resovia Rzeszów – Zagłębie Sosnowiec 1:2
Gole: Dawid Kubowicz – Maciej Ambrosiewicz, Patrik Misak

9. Sezon 2021/22
Fortuna I Liga
Zagłębie Sosnowiec – Akplan Resovia Rzeszów 0:1
Gol: Dawid Kubowicz
10. Sezon 2021/22
Fortuna I Liga
Akplan Resovia Rzeszów – Zagłębie Sosnowiec 0:0

CIEKAWOSTKI:

* W najnowszej historii kontaktów obu klubów należy wspomnieć o 10 meczach na poziomie II ligi (obecnie I liga), które oba kluby rozegrały w latach 1986-2022. 5 spotkań wygrali sosnowiczanie, trzy Resovia, a w dwóch wypadkach był remis. Pierwszego, można rzec historycznego gola, zdobył nasz pomocnik Czesław Wyrobek, który wykorzystał rzut karny w zwycięskim meczu z Resovią (1:0) w dniu 9 sierpnia 1986 roku.

* Zagłębie czeka na wygraną z Resovią na Stadionie Ludowym już 33 lata. Po raz ostatni sosnowiczanie zwyciężyli tego rywala na swoim boisku 22 kwietnia 1989 roku. Skromne zwycięstwo 1:0 zostało osiągnięte po bramce Jana Gałuszki. Sezon 1988/89 Zagłębie zakończyło na pierwszym miejscu w II-ligowej tabeli ciesząc się z powrotu do ekstraklasy po 3-letniej rozłące z najwyższą klasą rozgrywkową.

* Ostatni mecz tych drużyn został rozegrany 22 kwietnia 2022 roku w Rzeszowie. Padł wówczas bezbramkowy remis, chociaż okazji golowych z obu stron nie brakowało. Dodajmy, że po raz pierwszy Zagłębie zagrało wówczas przeciwko Resovii na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin