DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-07-21 19:35

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Podsumowujemy występy zespołów Akademii (cz. III)

Podsumowujemy występy zespołów Akademii (cz. III)

21 grudnia 2021

Zapraszamy na III i ostatnią część podsumowania rozgrywek zespołów występujących w Akademii Zagłębia Sosnowiec im. Włodzimierza Mazura. Na koniec analizujemy grę najmłodszych roczników. Analizę przeprowadzili trenerzy prowadzący dany rocznik.

 

U-11 Orlik E1
Sztab: Łukasz Walczak, Jakub Szatan
Rocznik 2011 A – trener Łukasz Walczak

Za nami długa i wymagająca runda, w której poza ligą wojewódzką rywalizowaliśmy w mocnej lidze S9 oraz w licznych turniejach i sparingach. Przed sezonem dołączyła do nas grupa zawodników, która szybko wkomponowała się w zespół i podniosła jakość całego rocznika.
Z punktu widzenia szkoleniowego możemy być zadowoleni z wykonanej pracy na treningach. Zajęcia oparliśmy w tej rundzie stricte o rozumienie gry, gdzie wszystkie środki treningowe były ściśle skorelowane z realnym środowiskiem gry. Podejście całego zespołu pełne pasji i zaangażowania sprawiło, że zawodnicy podnieśli swoje umiejętności i uczynili z nas drużynę w roczniku 2011, która może rywalizować z najmocniejszymi akademiami w kraju oraz z zagranicy.
Elementem, nad którym musimy mocniej popracować, to aspekt mentalny – szczególnie budowanie pewności siebie oraz radzenie sobie z niepowodzeniem. W tych elementach dostrzegam pewne deficyty, które widoczne były szczególnie podczas rywalizacji turniejowej – pod presją czasu i wyniku.
Przed nami runda, w której proces treningowy będzie kontynuacją pracy wykonanej w poprzednich miesiącach. Będziemy również powoli przygotowywać się do rywalizacji w formule 9×9, która czeka nasz zespół od sezonu 2022/23. W najbliższym czasie należy się więc spodziewać gier zarówno po 9 jak i w dalszym ciągu po 7.
W planie mamy sparingi z mocnymi rywalami – turnieje, rozgrywki S9. Wystąpimy również w lidze wojewódzkiej E1, w której będziemy bronić zdobytego w ubiegłej rundzie mistrzostwa. Wiosna zapowiada się więc bardzo ciekawie i jestem przekonany, że za kolejne pół roku będziemy kilka levelów wyżej – zarówno jeśli chodzi o poziom indywidualny zawodników jak i całego zespołu.

Rocznik 2011 B – trener Jakub Szatan

Grupa B rocznika 2011 w trakcie rundy jesiennej uczestniczyła w rozgrywkach IV ligi okręgowej E1. W rozgrywkach ligowych zawodnicy zajęli trzecie miejsce, na które złożyło się sześć zwycięstw oraz dwie porażki. W ośmiu spotkaniach zespół zdobył łącznie 88 bramek tracąc przy tym 30 goli. Poza zmaganiami ligowymi uczestniczyliśmy w licznych turniejach, grach weekendowych czy sparingach, gdzie mierzyliśmy się z m.in. Sandecją Nowy Sącz, GKS-em Katowice, APMT Polska czy Espanyolem Barcelona. 
W trakcie treningów wykorzystywaliśmy głównie gry pomocnicze oraz zadaniowe. Skupiliśmy się na takich aspektach jak zdobywanie przestrzeni, odbiór piłki, wsparcie zdobywające oraz utrzymujące czy przejście z fazy atakowania do bronienia i odwrotnie. 
Zawodnicy poczynili postęp co było widoczne na przestrzeni rundy podczas zmagań ligowych oraz gier kontrolnych. W najbliższym czasie czeka nas dużo pracy, aby zawodnicy w dalszym ciągu się rozwijali.

U-10 Orlik E2
Sztab: Krystian Jankiewicz, Bartosz Mizia
Rocznik 2012 A – Krystian Jankiewicz

Po objęciu rocznika 2012 treningi rozpoczęliśmy w połowie lipca, więc można powiedzieć, że za nami dość długi sezon oparty na jednostkach treningowych (97), wspólnym obozie piłkarskim, który służył jako dobry element integracji z drużyną, występach w IV lidze Orlika E2, rywalizacji w mocnej lidze S9, licznych turniejach oraz sparingach.
Z punktu szkoleniowego mogę być zadowolony, ponieważ chłopcy wykonali kawał dobrej roboty. Była to praca pełna pasji oraz zaangażowania, aby podnieść swoje umiejętności, a ja mogłem poznać ich słabe oraz mocne strony. Elementami nad którymi pracowaliśmy było oczywiście doskonalenie prowadzenia/czucia piłki, drybling oraz gra 1×1 w atakowaniu i bronieniu.
Nad czym będziemy pracować w kolejnej rundzie? Oczywiście dalej doskonalenie działań indywidualnych jak prowadzenia/czucia piłki, drybling oraz gra 1×1, ale tutaj już większy nacisk w celu zdobywania przewagi w każdym sektorze boiska. Oprócz działań indywidualnych będziemy akcentować działania grupowe. W planach mamy serie sparingów, udział w turniejach oraz oczywiście udział w rozgrywkach ligi S9. Runda wiosenna zapowiada się również interesująco i bardzo ciekawie. Wierzę, że na koniec rundy wiosennej każdy podniesie swoje umiejętności, które wpłyną na indywidualny rozwój zawodnika oraz całego zespołu.

Rocznik 2012 B – Bartosz Mizia

– Po objęciu grupy w lipcu chciałem przede wszystkim skupić się na realizacji planu oraz nad postępem indywidualnym zawodników tak, aby mieli szanse w przyszłości dołączyć do grupy A. Każdy mikrocykl opierał się na wybranym fundamencie gry, który oczywiście chcieliśmy przenieść na weekendowy mecz sparingowy lub turniej. Według mojej oceny przez te pół roku zawodnicy bardzo chcieli podnieść swoje umiejętności zespołowe i indywidualne, jednak jak to w sporcie bywa nie wszystkim to się udało. W grupie są osoby, które zaliczyły progres i dały sygnał, że mogą dołączyć w przyszłości do grupy A. W drużynie są też osoby, które czeka ogrom pracy, żeby reprezentować dalej barwy Zagłębia. W kolejnych miesiącach będziemy pracować nad grą zespołową. Położymy nacisk na rozwój indywidualny zawodnika, bo to jest na tym etapie dla nas najważniejsze.

U-9 Żak F1
Sztab: Krzysztof Ślęzak, Patryk Durnaś

Był to dla nas bardzo intensywny okres, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na systematycznych treningach. Trzy jednostki w tygodniu plus zajęcia ogólnorozwojowe judo pozwoliły nam na zrealizowanie sporej porcji materiału z naszego programu szkolenia. Dodatkowo kilku zawodników uczęszcza do klasy sportowej w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu, gdzie pod okiem trenerów naszej Akademii mogą podnosić swe umiejętności w codziennych zajęciach sportowych.
Dużym wyzwaniem dla większości zawodników był również udział w pierwszym obozie sportowym. Nasza drużyna podobnie jak inne roczniki Akademii spędziła bardzo aktywny tydzień na obiektach Gosław Sport Center w Wodzisławiu Śląskim. Żaki najbardziej lubią rywalizację z innymi drużynami. Nie mogliśmy o tym zapomnieć i przez ostatnie pół roku zawodnicy spędzili na boiskach blisko 2500 minut uczestnicząc w różnego rodzaju grach szkoleniowych. Braliśmy udział w wielu turniejach, sparingach oraz Lidze S9, gdzie mogliśmy zagrać m.in. z takimi zespołami jak: Legia Warszawa, ŁKS Łódź, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Lech Poznań, Korona Kielce, Stomil Olsztyn, Varsovia Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Katowice, Piast Gliwice, GKS Tychy, Banik Ostrawa, Zbrojovka Brno, Sigma Olomunec. Podczas tych wszystkich spotkań nasi zawodnicy wykazali się wielką ambicją i zaangażowaniem. Pokazali, że świetnie radzą sobie w pojedynkach 1×1 i grze ofensywnej co zaowocowało wieloma sytuacjami podbramkowymi i dużą ilością strzelonych goli. Coraz częściej w akcjach naszego zespołu możemy również zaobserwować element przemyślanego podania i współpracy pomiędzy zawodnikami, dzięki czemu nasza gra jest jeszcze skuteczniejsza.
Ponieważ lubimy grać „do przodu” zapominamy czasami o defensywie i m.in. nad tym elementem musimy w najbliższym czasie jeszcze mocno popracować. Przed nami krótka przerwa, po której znowu ostro zabieramy się do treningów, a w naszych planach na najbliższe półrocze znajdzie się sporo gier szkoleniowych z mocnymi rywalami, gdyż jest to najlepsza droga do rozwoju naszych zawodników.

U-8 Żak F2
Sztab: Adrian Barański, Damian Frącz

Treningi rozpoczęliśmy 19 lipca i do chwili obecnej odbyło się 65 jednostek treningowych. Były to zajęcia piłkarskie z akcentem motorycznym. Główne treści treningowe to przede wszystkim nauczanie gry 1×1 w ataku i obronie, czyli działania indywidualne. Pracowaliśmy też cyklicznie nad rozwiązywaniem prostych sytuacji ofensywnych w przewadze liczebnej (2×1). Do tego w grze właściwej dla tej kategorii wiekowej próbowaliśmy realizować zasady wynikające z modelu gry. Po prawie pół roku u większości zawodników jest widoczny progres, co na pewno cieszy i motywuje do dalszej pracy.
Oprócz treningów piłkarskich chłopcy uczęszczają raz w tygodniu na zajęcia ogólnorozwojowe w postaci judo. Nie należy także zapominać o pracy, którą zawodnicy wykonują samodzielnie np. w ramach zadań domowych lub dodatkowych zajęć (nie tylko piłkarskich – np. basen). Najważniejsze z punktu widzenia zawodnika były weekendy, bo tam była tylko gra. Co tydzień mieliśmy okazję rywalizować z rówieśnikami lokalnie, ale także zdarzały się dalsze wyjazdy jak turniej w Czechach czy mecze sparingowe w Warszawie. Regularnie braliśmy udział w wydarzeniach – Śląska Liga Młodych Talentów, Ekstraliga Talentów i słynny już turniej Tauron z wielkim finałem w Krakowie. Ważnym elementem były także wydarzenia połączone ze wspólną integracją – letni obóz dochodzeniowy (treningi i dodatkowe atrakcje typu jorkyball, trampoliny), wyjścia na mecz pierwszej drużyny Zagłębia czy Mikołajki. Staramy się także nie zapominać o aspekcie mentalnym i budowaniu świadomości młodych zawodników.
Jakie plany na następne pół roku?
Struktura i ilość treningów pozostanie bez zmian. W weekendy również nie zwolnimy tempa. W grudniu ze względu na sytuację pandemiczną nie udało się pojechać na pierwszy dwudniowy turniej więc zaliczymy taki na wiosnę. Mamy potwierdzony wyjazd na Bellsport Cup do Zakopanego. W planach mamy także dalsze rywalizacje, również zagraniczne oraz zimowy obóz dochodzeniowy. Chłopcy na pewno nie będą się nudzić. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby zawodnicy, a tak naprawdę dzieci, czerpały radość z tego co robią.

U-7 Skrzat G1
Sztab: Piotr Grabowski, Przemysław Pytel

Drużyna nie jest jeszcze formalnie podzielona na grupę A i B, ponieważ jest to nowa ekipa i chłopcy są w trakcie obserwacji na treningach i turniejach.
Na zajęciach zwracamy uwagę na motorykę, inteligencję, szybkość przyswajania elementów ćwiczonych na treningach oraz zachowanie i zainteresowanie treningiem. Na zajęciach pracujemy według nakreślonego przez Akademię planu pracy. Frekwencja podczas zajęć jest bardzo dobra.
Chłopcy brali udział w licznych turniejach, między innymi w prestiżowej lidze S9, gdzie na tle rywali wypadliśmy bardzo dobrze.
Biorąc udział w innych turniejach i sparingach mieliśmy możliwość rozegrania meczów z drużynami z różnych części kraju i z zespołem z Czech – Banikiem Ostrava. Dzięki takim sprawdzianom chłopcy nabierają pewności siebie w spotkaniach z innymi rówieśnikami na boisku i poza boiskiem. Wiemy również na jakim poziomie sportowym jesteśmy i że idziemy w tym roczniku w dobrym kierunku.
Wyróżniający się zawodnicy: Adam Ferenc, Krzysztof Gulbicki, Leon Ławicki, Franek Gorzkowski, Stasiu Kubas.
W następnej rundzie dalej planujemy pracować wg ustalonej strategii. Będziemy się starać grać jak najwięcej meczów towarzyskich i turniejów. W planie jest również organizacja „półkolonii” w czasie ferii – 2 tydzień.

U-6 Skrzat G2
Sztab: Rafał Czyrwik

Po bardzo owocnych naborach do rocznika 2016 na początku sezonu, bardzo dokładnie przyglądaliśmy się każdemu dziecku zarówno pod względem motorycznym, koordynacyjnym jak również piłkarskim. Po miesiącu obserwacji została wybrana 12 zawodników, z którymi mam przyjemność pracować do dnia dzisiejszego. Jednakże przez cały czas obserwujemy wszystkich adeptów z naszego rocznika i dążymy do tego aby środowisko dzieci, w którym trenuje nasza grupa była jak najmocniejsza, co powoduje jeszcze lepszy rozwój każdego zawodnika. 
Na początku zaczęliśmy pracować głównie nad elementami motoryki, koordynacji, prowadzenia piłki, gry 1×1, dryblingu, czucia piłki, a także strzału. Z każdym tygodniem widać u zawodników coraz więcej zaangażowania w każdy trening oraz więcej uśmiechu na twarzach każdego z nich, co bardzo nas cieszy, gdyż wiemy, że to co robimy sprawia im radość i zadowolenie z uprawiania piłki nożnej. 
W trakcie rundy jesiennej mieliśmy także okazje do rozegrania pierwszych meczów sparingowych i pierwszych turniejów. Gościliśmy w Krakowie i Sosnowcu, gdzie oprócz zebranego doświadczenia i obycia na takiego rodzaju imprezach dostaliśmy pierwsze swoje medale i dyplomy. Mecze sparingowe nie należały do najłatwiejszych, ponieważ za naszych przeciwników staramy się wybierać mocne drużyny z topowych Akademii w naszym województwie. Każdy mecz i każda minuta spędzona na boisku treningowym zbliża nas do upragnionego celu jakim jest bycie dobrym człowiekiem i świetnym sportowcem.
Plany na rundę wiosenną:
Więcej gier sparingowych i turniejów, w których będziemy brać udział. Chcemy wprowadzać coraz trudniejsze elementy do naszego treningu. Nie zapominamy o najważniejszym – radości i uśmiechu z gry w piłkę nożną.

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin