2024-04-27 20:00

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Zagłębie Sosnowiec – Stomil Olsztyn 0:0. Remis na wagę utrzymania!

Zagłębie Sosnowiec – Stomil Olsztyn 0:0. Remis na wagę utrzymania!

14 maja 2022

W 33. kolejce rozgrywek Fortuna 1 Ligi piłkarze Zagłębia zremisowali bezbramkowo ze Stomilem Olsztyn. Tym samym zapewniamy sobie utrzymanie. Z kolei Stomil został zdegradowany do II ligi. W ostatniej kolejce gramy wyjazdowe spotkanie z Chrobrym Głogów.

Zagłębie Sosnowiec – Stomil Olsztyn 0:0

Zagłębie: Gliwa – Jończy, Dalić, Bodzioch – Borowski, Oliveira, Masłowski, Gojny (K) – Banaszewski (76′ Bryła), Sobczak, Pawłowski (76′ Szumilas).
Trener: Artur Skowronek.

Stomil: Tobiasz – Remisz, Lafrance, Dampc, Straus (74′ Fundambu) – Wójcik (74 Sobol), Spychała (83′ Szramka), Żwir (46′ Toporkiewicz), Shibata (82′ Guttiner), Moneta – Mikita.
Trener: Piotr Jacek.

Sędziuje: Wojciech Myć z Lublina.
Żółte kartki: Banaszewski, Masłowski – Żwir, Dampc.
Widzów: 1456.

PRZEDMECZOWE CIEKAWOSTKI

* Na czele listy strzelców bramek w potyczkach ze Stomilem jest dwóch zawodników, mianowicie Martin Pribula i Szymon Lewicki, którzy zdobyli po 3 bramki. Obaj już nie grają dla naszego klubu. W aktualnej kadrze Zagłębia mamy trzech zawodników, którzy wcześniej trafiali do olsztyńskiej bramki. To Joao Oliveira, Szymon Pawłowski i Vamara Sanogo. Wspomniany Oliveira w ostatnim spotkaniu tych drużyn na Stadionie Ludowym zdobył dwa gole głową, oba po rzutach rożnych.

* Szymon Sobczak, czyli najskuteczniejszy snajper Zagłębia w tym sezonie, jeszcze ani razu nie pokonał bramkarza Stomilu grając w koszulce Zagłębia. Natomiast dla olsztynian strzelił on w sumie aż 16 goli (włącznie z Pucharem Polski). W tym klubie Sobczak grał 1,5 roku i bardzo miło wspomina ten czas. Ale teraz, w trudnym momencie naszego klubu, potrzebujemy goli „Sopla” właśnie w spotkaniu ze Stomilem.

* To będzie 14. ligowe spotkanie tych drużyn. Zagłębie nigdy nie przegrało na Stadionie Ludowym ze Stomilem. W sumie mamy na koncie 8 zwycięstw , ponadto dwa spotkania zakończyły się remisem. Stomil wygrał z Zagłębiem tylko 3 razy.

* W sezonie 2020/21 Zagłębie przegrało w Olsztynie 0:1 po samobójczym golu Dawida Gojnego, natomiast w rewanżu sosnowiczanie wygrali na Stadionie Ludowym 2:1. To był ostatni kontakt ligowy tych drużyn w Sosnowcu. W tym właśnie spotkaniu wszystkie gole padły po stałych fragmentach gry. Już na początku meczu olsztynianie wyszli na prowadzenie po wykorzystaniu rzutu karnego, a później mieliśmy mały show Joao Oliveiry. Dwie bramki zdobyte głową po rzutach rożnych przesądziły o zwycięstwie Zagłębia.

Relacja live:

PROSIMY ODŚWIEŻAĆ STRONĘ!

1’  Sędzia Wojciech Myć rozpoczął spotkanie na Stadionie Ludowym. Przypominamy – wygrana, a nawet remis zapewni Zagłębiu pozostanie w Fortuna 1 Lidze.

2′ Groźnie pod naszą bramką. Uderzenie Filipa Wójcika sparował na róg Michał Gliwa.

4′ Seria rzutów rożnych pod bramką Stomilu, jednak nasz zespół nie oddał celnego uderzenia na bramkę Kacpra Tobiasza.

11′ Ostre dośrodkowanie Karola Żwira pewnie złapał Gliwa, który w początkowej fazie spotkania jest ostroją Zagłębia.

18′ Ładna akcja Zagłębia, ale nie sfinalizowana golem. Filip Borowski zagrał wzdłuż linii do Maksa Banaszewskiego, ten mocno dośrodkował w pole karne, ale żaden z jego kolegów nie oddał strzału.

23′ Po mocnym podaniu Gojnego do Sobczaka, Szymon bez bez namysłu oddał strzał z ostrego kąta. Piłka ominęła słupek, ale i tak mieliśmy spalonego „Sopla”.

28′ Gra została przerwana na pół minuty z powodu niegroźnego urazu Sobczaka, u którego pojawiła się krew.

33′ W indywidualnej akcji Banaszewski, który w biegowym pojedynku wyprzedził obrońców Stomilu, by w finale trafić w bramkarza w trakcie próby podcinki. Szkoda!

37′ Fajnie zapowiadającą się akcję Zagłębia „zepsuł” Filip Borowski, którego dośrodkowanie było za wysokie…

38′ Płaski strzał Dominika Jończego ominął lewy słupek bramki gości. Jedynym zyskiem był rzut rożny, gdyż piłka po drodze otarła się o nogi jednego z graczy Stomilu.

44′ Wreszcie celne uderzenie Szymona Pawłowskiego z dystansu. Bramkarz Stomilu poradził sobie jednak z uderzeniem Szymona.

45+1. Koniec I połowy meczu w Sosnowcu. Na razie bez goli, czekamy z niecierpliwością na drugą odsłonę. Najlepszą sytuację zmarnował Banaszewski.

46′ Rozpoczęła się druga połowa – Zagłębie bez zmian. Z kolei w Stomilu Toporkiewicz zastąpił Remisza.

55′  Świetne podanie Pawłowskiego do Sobczaka. „Sopel” wzięty w kleszcze przez dwóch rywali, nie zdołał wypracować sobie pozycji strzeleckiej.

59′ Po centrze z rzutu wolnego główkował Joao Oliveira. Piłka ominęła jednak poprzeczkę i spadła na zewnętrzną część siatki.

61′ Patryk Mikita oddał groźne uderzenie na bramkę Gliwy. Piłka lecąca w sam róg została na szczęście złapana przez naszego bramkarza.

64′ Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Łukasza Monety, piłkę głową z bliska uderzył Kevin Lafrance. Futbolówka ominęła słupek naszej bramki. Było jednak bardzo gorąco…

66′ W odpowiedzi Zagłębie wyszło z kontrą i Szymon Pawłowski powinien zdobyć gola. Jego strzał w sytuacji sam na sam poszybował minimalnie ponad poprzeczką.

67′ Na uderzenie spoza pola karnego zdecydował się Masłowski, a Kacper Tobiasz wypiąstkował piłkę przed siebie. Później mieliśmy prawdziwy kocioł na przedpolu Tobiasza, jednak żaden z naszych piłkarzy nie zadał kończącego uderzenia.

73′ To powinien być gol dla Stomilu. Po znakomitym podaniu Mikity W sytuacji sam na sam znalazł się Moneta. Gdyby nie intuicyjna interwencja Gliwy piłka wylądowałaby w siatce. Uff!

81′ Ostrym uderzeniem z lewej nogi popisał się Szymon Sobczak. Futbolówka ponad poprzeczką.

83′ Tym razem Fundambu postraszył Gliwę. Nasz bramkarz sparował piłkę zmierzającą w róg bramki.

87′ Cudowna interwencja Kacpra Tobiasza, który wybił piłkę uderzoną mocno przez Patryka Bryłę. Dobitka Sobczaka była niecelna.

90′ Z bliska główkował Hubert Sobol, ale piłka poszybowała obok słupka.

90+3. Po składnej akcji w polu karnym gości Wojtek Szumilas prawą  nogą uderzył mocno, ale piłka obiła poprzeczkę.

90+5. Koniec meczu. Zagłębie utrzymuje się w Fortuna 1 Lidze, z kolei Stomil zostaje zdegradowany!