DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2024-07-13 00:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Urodziny Jana Urbana. Z Sosnowca w piłkarski świat!

Urodziny Jana Urbana. Z Sosnowca w piłkarski świat!

14 maja 2021

Dziś 59. urodziny obchodzi Jan Urban. Ten znakomity piłkarz, 3-krotny mistrz Polski i reprezentant kraju, właśnie z Zagłębia Sosnowiec wystartował do wielkiej kariery.

Panie Janku – wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo zdrowia!

– Janek był pierwszym piłkarzem Zagłębia, który w latach 80-tych dał drużynie wysoką jakość piłkarską. Cały czas rozwijał się w Sosnowcu i trafił w końcu do reprezentacji Polski i Górnika Zabrze. Janku wszystkiego najlepszego! – przekazuje Urbanowi życzenia urodzinowe Leszek Baczyński, prezes honorowy Zagłębia.

Jan Urban – ur. 14 maja 1962 w Jaworznie. Wychowanek miejscowej Victorii, skąd latem 1981 przybył do Zagłębia. Pozycja na boisku – pomocnik lub napastnik. Debiut w I lidze – 8 sierpnia 1981 z Szombierkami w Bytomiu (3:2).

Pierwszy gol 14 marca 1982 z Pogonią w Szczecinie (1:4). W latach 1981 – 1985 w I lidze 113 meczów i 23 bramki oraz 7 m (1 bramka) w Pucharze Polski. Łącznie zagrał w 120 oficjalnych meczach i zdobył 24 bramki. Jako piłkarz Zagłębia grał w reprezentacji Polski w trzech kategoriach wiekowych: 4 razy w juniorach starszych, 11 razy w młodzieżowej (3 gole) oraz 7 razy w I drużynie.

Zapamiętany przez sosnowieckich kibiców jako błyskotliwy i bramkostrzelny boczny pomocnik, dobrze grający głową, z widowiskową kiwką i ciągiem na bramkę przeciwnika. Jednak dla skali jego piłkarskich możliwości, Zagłębie było za małym klubem.

Latem 1985 odszedł do Górnika Zabrze, gdzie jego talent jeszcze bardziej się rozwinął. Akurat trafił do mistrzowskiej drużyny, zdobył z nią 3 tytuły MP i ponad 50 bramek. Stał się etatowym reprezentantem Polski (z udziałem na Mundialu ’86 w Meksyku). W połowie 1989 przeszedł do hiszpańskiej Osasuny Pampeluna, gdzie przez ponad 5 lat miał okazję z dużym powodzeniem występować w Primera Division.

Potem, krótko grał jeszcze w Real Valladolid, Toledo oraz niemieckim Oldenburgu i ponownie w Zabrzu. Jako trener zaczynał z młodzieżą i rezerwami w Osasunie oraz Polideportivo Ejido. Następnie pracował w Polsce: w Legii Warszawa (dwukrotnie), Polonii Bytom, Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. W międzyczasie, w sezonie 2014/15 powierzono mu funkcję I trenera w drugoligowej wtedy i znanej sobie Osasunie.

Panie Janku – wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo zdrowia! Zgodnie z zagłębiowską tradycją – 115 lat!

Opis zdjęcia tytułowego:

Zagłębie Sosnowiec w sezonie 1983/84 w ekstraklasie, przed meczem z Lechem w Poznaniu. W górnym rzędzie od lewej: Jan Urban, Mariusz Romański, Jerzy Zarychta, Marek Bęben, Janusz Koterwa, Krzysztof Tochel; w dolnym rzędzie od lewej: Wojciech Sączek, Gerard Śpiewak, Jan Woźnica, Jurek Bryła, Leszek Rycek.

Opracowanie na podstawie książki Jacka Skuty: „Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej”.

 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin