Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków 1:1 (1:0). Cenny remis ze zdobywcą Pucharu Polski!

Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków 1:1 (1:0). Cenny remis ze zdobywcą Pucharu Polski!

29 kwietnia 2024

W 31. kolejce rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Zagłębia zremisowali z Wisłą Kraków 1:1 (1:0). Bramkę dla Zagłębia fantastycznym strzałem z dalszej odległości strzelił Maksymilian Rozwandowicz. To był cenny remis ze świeżo upieczonym zdobywcą Pucharu Polski. W najbliższą niedzielę sosnowiczanie zagrają w Gdyni (godz. 12:40) z tamtejszą Arką.

Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków 1:1 (1:0)

1:0 Maksymilian Rozwandowicz, 26 minuta

1:1 Angel Rodado, 90 minuta (głową)

Zagłębie: Kos – Matynia, Jończy, Remy, Szostek (71′ Lipka)- Sokół (84′ Suchockyi) Bonecki, Rozwandowicz (K) (84′ Janota), Valencia (84′ Kirejczyk), Poliarus – Biliński (62′ Ziemann).
Trener: Marek Saganowski
Wisła: Chichkan – Jaroch, Colley, Uryga (K), Szot (71′ Krzyżanowski) – Alfaro (62′ Goku), Baena (62′ Żyro), Duda (77′ Gogół), Carbo (46′ Sapała), – Rodado, Sobczak.
Trener: Albert Rude

Sędziuje: Patryk Gryckiewicz z Torunia
Żółte kartki: Bonecki, Poliarus, Kos, Lipka – Duda, Carbo, Alfaro

Czerwona kartka: Artem Poliarus (57 – druga żółta kartka)
Widzów: 5792

PROSIMY ODŚWIEŻAĆ STRONĘ!

RELACJA LIVE

1’  Wystartowaliśmy! Przed pierwszym gwizdkiem Leszek Baczyński, Prezes Honorowy Zagłębia, wręczył Szymonowi Sobczakowi kolaż zdjęć z czasów jego występów w Zagłębiu. „Sopel” – dziękujemy!

8′ Wisła zdobywa bramkę po strzale… klatką piersiową Angela Rodado, jednak o wszystkim decydował VAR. Ostatecznie po 5-minutowej analizie gol został anulowany!

18′ Strzał Huberta Matyni sprzed pola karnego mocno niecelny.

20′ Piłka trafiła do Szymona Sobczaka, który stojąc tyłem próbował jeszcze dograć do Angela Rodado. Ostatecznie cała akcja Wisły spaliła na panewce.

22′ Z kąta płasko po długim rogu uderzył Angel Baena. Piłka minimalnie ominęła prawy słupek bramki Wisły.

Fantastyczny strzał „Rozwana” zza pola karnego. Piłka idealnie ląduje w okienku. Podawał Sebastian Bonecki.

29′ Pierwsza żółta kartka w meczu – obejrzał ją za faul na Baenie Sebastian Bonecki.

35′ William Remy upadł na polu karnym w efekcie starcia z jednym z rywali, ale o rzucie karnym nie mogło być mowy…

37′ Żółta kartka dla Kacpra Dudy za faul na Joelu Valencii. Za chwilę żółtko dostał Marc Carbo.

41′ Mateusz Kos popisał się efektowną interwencją broniąc strzał Szymona Sobczaka. Nawet, gdyby piłka wpadła do siatki gol nie zostałby uznany z powodu spalonego!

45+5. Arbiter doliczył do pierwszej połowy co najmniej 5 minut. W tym czasie pewnymi interwencjami popisywał się Mateusz Kos. Akcje Wisły bardzo groźne.

45+6′ Koniec I połowy, prowadzimy z Wisłą 1:0.

52′  Strzał z dystansu Igora Sapały zblokowany przez jednego z naszych obrońców i zyskiem dla Wisły był tylko rzut rożny,

53′ Szybki kontratak Zagłębia. który mógł sfinalizować golem Bonecki, jednak nie sięgnął piłki dośrodkowanej przez Poliarusa.

57′ Za faul na Dudzie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę dostał Artem Poliarus. Gramy w 10-tkę!

70′ Dominik Jończy wyręczył Mateusza Kosa, broniąc głową strzał Goku. Piłka zmierzała już do siatki…

81′ Mateusz Kos instynktownie broni uderzenie Rodado z odległości około 15 metrów. Brawo „Mati”!

90+3′ Rzut karny dla Wisły, podyktowany za faul Remy’ego na Goku!

90+5′ Szymon Sobczak zmarnował jedenastkę. Piłka uderzona mocno poszybowała wysoko ponad poprzeczką. Uff, jaka ulga!

90+9′ Koniec tego dramatycznego meczu. Ostatecznie remisujemy z Wisłą 1:1, tracąc bramkę w 90 minucie.

PRZEDMECZOWE CIEKAWOSTKI

* Mecze ligowe tych drużyn mają bogatą historię, a Wisła jest czwartym zespołem, z którym Zagłębie najczęściej rozgrywało swoje spotkania o ligowe punkty.

* W trakcie sezonu 2018/19 oba kluby spotkały się z sobą aż 3-krotnie (2 razy w grupie spadkowej w Sosnowcu) i Wisła ani razu nie pokonała sosnowiczan. W Krakowie był remis 2:2, na Ludowym Zagłębie wygrywało 4:1 (kapitalny mecz Żarko Udovicicia) i 2:1. Niestety, już na poziomie Fortuna 1. Ligi, w sezonie 2022/23 przegraliśmy jesienią ubiegłego roku 1:2 z Wisłą na Ludowym. Oba gole dla rywali zdobył Luis Fernandez, dla nas trafił Szymon Pawłowski. Obu tych graczy nie ma już w Wiśle i Zagłębiu.

* Ostatni mecz tych drużyn został rozegrany 3 listopada 2023 roku pod Wawelem. Zdecydowanym faworytem byli krakowianie, ale tak jak w majowym spotkaniu, gdy Zagłębie zamknęło „Białej Gwieździe” drogę do Ekstraklasy (wygrana 2:1), doszło do niespodzianki. Bezbramkowy remis nie zadowolił żadnej ze stron, a sosnowiczanie szczególnie żałowali sytuacji Joela Valencii. Ekwadorczyk w sytuacji sam na sam z Ratonem strzelił zbyt słabo i bramkarz Wisły poradził sobie z obroną tego uderzenia.

* Dla Wisły będzie to pierwszy oficjalny mecz o ligowe punkty z Zagłębiem, który zostanie rozegrany na naszym nowym stadionie, czyli ArcelorMittal Park. Co prawda przed inauguracją sezonu 2023/24 zagraliśmy z Wisłą na tym obiekcie, ale było to spotkanie sparingowe zakończone wynikiem 0:0.

* Dodajmy, że po raz ostatni krakowianie wystąpili w Sosnowcu na Stadionie Ludowym jesienią 2022 roku. Wisła wygrała wówczas 2:1, a jedynego gola dla sosnowiczan zdobył Szymon Pawłowski. „Białej Gwieździe” wygraną zapewniły 2 trafienia Luisa Fernandeza, który jest teraz zawodnikiem Lechii Gdańsk.