DO MECZU POZOSTAŁO:

DNI

GODZ

MIN

2023-04-02 15:00

<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>268</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>270</b><br />
h<br />
<b>Warning</b>:  Illegal string offset 'alt' in <b>/home/virtualki/207183/wp-content/themes/zaglebie/header.php</b> on line <b>272</b><br />
h

Strona główna / Piłka Aktualności / Aktualności / Kolejny nowoczesny obiekt w Polsce. Sosnowiec ma się czym pochwalić!

Kolejny nowoczesny obiekt w Polsce. Sosnowiec ma się czym pochwalić!

6 lutego 2023

Za niespełna miesiąc rozpocznie się nowa era w dziejach piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec. To wówczas podopieczni Dariusza Dudka rozegrają pierwszy, historyczny mecz na nowym stadionie ArcelorMittal Park, który wchodzi w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Rywalem w derbowej rywalizacji o punkty w Fortuna I Lidze będzie GKS Katowice. To spotkanie zostanie rozegrane 25 lutego – przypomina Tadeusz Danisz na portalu 1liga.org

 


Na ten moment w Sosnowcu czekano blisko cztery lata, od chwili gdy zapadły pierwsze decyzje o budowie. Nowy stadion Zagłębia jest już przygotowany do gry i za kilka tygodni oficjalnie pierwszy mecz zostanie na nim rozegrany.

To na pewno dla nas wszystkich szczególny moment. Czekaliśmy na tę chwilę. Nie brakowało problemów, ale już jesteśmy gotowi. Jeszcze kilka formalności, ale decyzje w sprawie grania meczów ligowych na nowym stadionie już zapadły. Nowy stadion Zagłębia czeka na kibiców. Mamy nadzieję, że to będzie twierdza dla naszego klubu – mówi prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego, Karina Skowronek.

W Sosnowcu plan był taki, by premierowy mecz na nowym stadionie rozegrać z jednym z najciekawszych rywali pierwszoligowych. Po tym, jak latem poznano terminarz, wchodziły w grę właściwie tylko dwie opcje: Arka Gdynia lub GKS Katowice. Ostatecznie na mecz premierowy w rundzie rewanżowej z Arką nie udało się jeszcze wszystkiego dopiąć na „ostatni guzik”, historyczny będzie zatem pojedynek z katowiczanami, z którymi Zagłębie w ostatnich latach toczyło bardzo zacięte i emocjonujące spotkania.

Kibice w Sosnowcu liczą jednak, że mecz, który zostanie rozegrany w ostatni weekend lutego, pod wieloma względami będzie wyjątkowy. – Już usłyszałem, że inauguracja będzie „międzynarodowa”, żartując ze śląsko-zagłębiowskich animozji. Jednak już na poważnie, cieszę się, że pierwszym rywalem będzie silny klub i to z sąsiedniego miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który od początku objęcia tej funkcji za punkt honoru postawił sobie wybudowanie w stolicy Zagłębia obiektów sportowych z prawdziwego zdarzenia.

Trzeba bowiem pamiętać, że stadion piłkarski Zagłębia wchodzi w skład całego kompleksu sportowego. Zagłębiowski Park Sportowy to, prócz stadionu, także hala sportowa oraz lodowisko, które zostanie oddane do użytku najpóźniej, w drugiej połowie tego roku. Cały kompleks w ramach ZPS powstaje w pobliżu sosnowieckiej Górki Środulskiej, na 17,6 ha nieużytków. Dla pobliskich mieszkańców do tej pory największą atrakcją był zimowy wyciąg narciarski. Teraz pod domami mają sportowe centrum Sosnowca. – Lokalizacja w całym procesie była bardzo ważna. Kibice na pewno pod tym względem nie będą narzekać, a też dla wielu fanów Zagłębia będzie to jednak spore ułatwienie, że wszystko jest w jednym miejscu – dodaje prezes ZPS.

W Sosnowcu podkreślają, że to pierwszy tego typu kompleks w Polsce, gdzie na jednej przestrzeni umiejscowione są aż trzy obiekty sportowe najwyższej klasy. Przede wszystkim wizytówką ma być jednak stadion, na którym z czasem ponownie piłkarze Zagłębia mają powalczyć o awans do ekstraklasy. 11 600 – taką pojemność ma nowy sosnowiecki obiekt. Jest możliwość delikatnej rozbudowy, do ponad 14 tysięcy. Docelowo w ramach stadionu ma się znaleźć między innymi także klubowa izba pamięci Zagłębia. Poza tym standardowe wyposażenie nowoczesnego stadionu, wszystko jeszcze pachnące świeżością. W niektórych kwestiach trwają jeszcze przetargi.

Umowę w sprawie budowy nowego stadionu w Sosnowcu podpisano w maju 2019 roku. Pierwsze prace przy budowie obiektu piłkarskiego ruszyły kilka miesięcy później, jeszcze w tym samym roku. Początkowych terminów co prawda nie udało się dotrzymać, ale trzeba pamiętać z jakimi problemami w tym czasie trzeba było się mierzyć. Przede wszystkim koronawirus, a co za tym idzie spowolnienie na rynku. – To nie był dla nikogo łatwy czas. Gdy niemal wszystkie branże pracowały zdalnie, tutaj o tym mowy nie było – zwraca uwagę prezes, doceniając pracę wszystkich, którzy przyczynili się do końcowego efektu.

Na pewno na pierwszy mecz z katowiczanami nie wszystko będzie jeszcze przygotowane na „tip top”. Na obiekcie wciąż trwają jeszcze ostatnie prace i związane z nimi odbiory. Niewykluczone, że w trakcie meczu z GKS-em Katowice obsługę gastronomiczną będą musiały zapewnić foodtrucki. Opóźnienia są jednak w pewien sposób zrozumiałe, wynikają również z galopujących cen, co wpływało także w ostatnim czasie na podwykonawców. Teraz już jednak tych problemów w Sosnowcu zdecydowanie jest mniej. Na pierwszy plan w kontekście nowego stadionu wychodzą sami piłkarze. – Czekamy już na pierwszy mecz. Niech teraz obiekt służy przez lata piłkarzom i kibicom. Wielkie podziękowania dla wszystkich osób, które przyłożyły się do tej inwestycji, bo to nigdy nie jest łatwa sprawa i łatwe wyzwanie – powtarza raz jeszcze Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Wiosną pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec w roli gospodarza rozegra dziewięć meczów. Rywalami drużyny trenera Dudka będą kolejno: Arka Gdynia, Odra Opole, GKS Katowice, Skra Częstochowa, Puszcza Niepołomice, Ruch Chorzów, ŁKS Łódź, Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Sandecja Nowy Sącz. Dwa pierwsze mecze sosnowiczanie zagrają jeszcze na wysłużonym Stadionie Ludowym. Mecze z GKS-em Katowice, Ruchem Chorzów oraz ŁKS-em Łódź będą spotkaniami premium, na które dodatkowo będą minimalnie droższe bilety. – Liczymy na spore wsparcie kibiców. Nie tylko oczywiście na pierwszych spotkaniach, w których mierzymy się z ciekawymi rywalami. Liczymy jednak przede wszystkim, że nowy stadion będzie służył naszym piłkarzom i będzie prawdziwą twierdzą dla Zagłębia – dodaje prezes Skowronek.

A dla fanów piłki nożnej dodatkowych atrakcji na nowym stadionie w najbliższych tygodniach zapewne nie zabraknie. Prócz arcyciekawych meczów z udziałem Zagłębia sporym wydarzeniem będzie zapewne także przyjazd reprezentacji Polski. Międzynarodowa inauguracja w Sosnowcu ma nastąpić 23 marca. Wówczas na nowym stadionie dojdzie do spotkania reprezentacji U-20 Polski i Czech. Dotychczasowy Stadion Ludowy ma z kolei być dla piłkarzy już jedynie bazą treningową.

Autor: Tadeusz Danisz / PZPN

 

© ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC SA 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin